11 Temmuz 2019, 10:21 - 
Bulancaklılar Cumhuriyet İle  Beraber BULANCAKSPOR’a 1923 Yılında İmza Attılar

Bulancaklılar Cumhuriyet İle Beraber BULANCAKSPOR’a 1923 Yılında İmza Attılar

Giresun ilimize yakınlığı, nüfus, ve sosyal etkinlikler yönüyle büyük kentleri aratmayan büyülü bir şehirdir Bulancak. Bulancak her türlü salon ve çayır sporlarının Cumhuriyetle beraber tiyatro oyunlarının da sahnelendiği bir kenttir.

Bulancak Cumhuriyet’in ilanı ile hep ilkelere imza atmıştır. Bulancak’ta ikamet eden ve uzun yıllar Bulancak belediye Meclis üyeliği ve başkan vekilliği görevinde de bulunan Sait Akgün ve Cumhuriyetin ilk yılları 1923 yılında Giresun’da eski harflerle, Osmanlıca olarak yayınlanan “İZLER” dergisinin 1923 yılı Eylül ayı sayısının Bulancak Gençlerbirliğispor kulübünün kuruluşuna dair haber yer almıştır. O dönemin teknolojisiyle çekilen fotoğraf net değildir. Bu dergiyi gazetemiz araştırmacı-yazarı Tiryaki bizzat görmüş, incelemiş ve dergide fotoğraf fotokopi edilmiştir. BULANCAKSPOR milli kuvayicilerin kurduğu spor kulübü olmakla beraber Giresun ve Kaardeniz bölgesinin ilk kurulan spor kulübüdür. Ayrıca sporcuları tiyatro oyunları da sahnelemekte ve ayrıca çalgı aletleri de kulüpte bulunuyordu. O tarihlerde beden terbiyesi yasasa meclisten geçmemişti.
BULANCAKSPOR’la ilgili dergiyi, merhum Sait AKGÜN (Baba Sait) aslını bizlere incelemek üzere verecekti. Aniden aramızdan ayrıldığı için bu dergiyi incelemek nasip olmadı. Yalnız spor kulübü sayfasının fotokopisi elimizde kaldı. Bir tarih kokan dergi Giresun’un spor tarihi içinde bir belge idi. Fotoğrafın altında eski harflerle şöyle yazıyor; “ 1.lig müsabakalarının başlaması münasebetiyle, BULANCAKSPOR sporcuları ve idarecileri toplu halde görülmektedir.”
İncelenen fotoğraftakilerden ayaktakilerden 5. Sırada Nafi DİKMEN, 11 sırada Ali PEKER 13. Sırada Naci KARAİBRAHİM, 8.sırada A. SUAT KARAİBRAHİM tanınabildi.
Bu duruma göre Cumhuriyet’in ilanı ile Giresun bölgesinde ilk spor kulüplerindedir. Yalnız sporla ilgilenmemiş, o tarihlerde Halk evi çalışmaları tiyatro çalışmaları da yapıldığı bilgilerimiz arasındadır. Müzikle ilgili anketler 1970 yıllarına kadar kulüp lokalinde bulunuyordu. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bulancak Gençlerbirliği spor kulübüne Cumhuriyet’in ilanı ve bayramı ile ilgili tebrik telgrafında Cumhuriyet’i ve bayramı kutlama telgrafı duvarda asılı bulunuyordu. Kulübün daimi bir lokalı bulunmadığından taşınmalarda bu tarihi telgrafı belirten levha kayıp olduğunu öğrenmiştik.
Beden terbiyesi kanunu 1926 tarihinde yürürlüğe girdiğinden 28 Mart 1926 tarihinde kayıtlara resmi olarak 1 numara ile geçtiği ve tescil edildiği bilgilerimiz arasındadır.
1961 yılında Bulancak kaymakamlığı görevinde bulunan Fuat Ünver döneminde belediye başkanlığına da vekalet etmiştir. Bulancak Gençlerbirliği spor kulübüne büyük deste vermiş ve o tarihlerde ve sonrasında Giresun Amatör liginde şampiyon olmuş ve bölge şampiyonluklarında güçlü bir kadroya sahipti. Giresun, Trabzon, Ordu ve Samsun bölgelerinin en iyi amatör futbolcularını kadrosuna katıyordu.
Profesyonel liglerin kurulması ile Bulancak Gençlerbirliği ve Bulancak Karadenizgücüspor takımları birleşerek takımları birleşerek Bulancakspor’u kurdular. Bulancakspor’un 2. Lige çıkmasında büyük emekleri olan Kaymakam Hüseyin Kulözü, belediye başkanı Öner Eriş, Bulancakspor Başkanı Ali Fatoğlu ve 2. Başkan Reşat Nuri Özdemir ve Bulancaklıların Cumhuriyet meydanında katıldıkları şampiyonluk kutlamasını Bulancaklılar unutamaz. Bulancakspor, 25 seneyi bulan 2. Ve 3. Lig profesyonel ligde Giresun’un ilçesi olarak Bulancak’ın Türkiye genelinde tanınmasına vesile olmuştur.
Bulancakspor’a maddi yardım yapmak istemeyenler yönetimin istifasını isteyerek bir nevi yönetimden el çektiler. Ve o tarihlerde ve 2. Ligden düşünce de Giresun’da münteşir Yeşil Giresun gazetesinde “Bulancakspor ‘a kıydılar” adlı köşe yazımda artık Bulancakspor’un iniş döneminin başladığı hızla Bölgesel Amatör kümeye düşeceğini belirtmiştim. Bu düşüncemde yanılmadım. Kırmızı-beyazlı renkleri kuruluş yıllarından beri milli renklerimizi benimseyerek bugünlere gelen güzide takımımız son senelerde her sene bocalıyor ve Bulancakspor sahipsizlik, ilgisizlik, parasızlık ve yönetim kurulu oluşturamıyor. Misyonu, vizyonu olmayanlarda destek alamıyor, her sene son anlarda baraj maçlarında Giresun Amatör ligine düşmekten kurtuluyor. İlçenin seçilmişleri de sahip çıkmıyorlar.
Bulancakspro tarihi evrakları, kupaları, tarihi defterleri kurtuluş yılına ait Osmanlıca mühür duvarda ki tarihi takımın sporcularının fotoğrafları tüm bunlar şimdi nerede? 1923 Bulancakspor ruhu ve spor aşkı yeşertilmeli. Araştırma Haber: Cemalettin Tiryaki-Ayşegül HartamacıYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30