11 Temmuz 2019, 10:17 - 
Bulancak’ın Kazanılmış Kurumları Sahipsiz Kaldı

Bulancak’ın Kazanılmış Kurumları Sahipsiz Kaldı

Bulancak’ın ortada kalan kurumlarının sorunlarına siyasilerin sahip çıkmaması nedeniyle kapatıldı. İlçenin nüfusu hiçbir yatırımda ön plana alınmadı.

Yükseköğretimde ortada kalan yüksekokul binası, bölüm azlığı, Bulancak’ta fakülte bulunmaması ve nüfus durumu da bir kenara yatırımlarda itilmektedir. Sorunların siyasi destek alamadığının en belirgin örneği mevcut spor salonunun yıktırılarak yerine Bakanlık’tan bir spor salonu Valilikçe talep edildiği halde 4 seneye yakkın bir sonuç alınamamıştır. Bulancak Giresun ilinde siyasi destek alamayan tek ilçe durumuna düşmüştür. Bu duruma Bulancak kamuoyu tepki göstermekte ve konunun basın yolu ile gündeme taşınması istenilmektedir. Bulancak’ın yıllardır birikimi olan ve ilçeye kazandırılmış kurumlarını bile kapattılar. İlçeye nüfus kriterlerine istinaden Bakanlıktan gönderilen eğitim yatırım ödeneklerinin kullanılması engellenerek Giresun’un diğer ilçeleri mevcut kriterlere sahip olmadıkları halde Bulancak’ın ödeneklerinden faydalandılar. (Örneğin Bahçelievler Anadolu Lisesi ödeneği, yine geçmişte gelen Bulancak Öğretmen Lisesi'nin pansiyon binası ödeneği) Bulancak’ın Giresun ilinde öncelikle merkez şehir nüfusunun yaklaşık 50 bine doğru, genel nüfusunun da 66 bin 736’ya yükselme durumu öncelikli yatırım hakkıdır. İşte size bir örnek;
Eski valilerimizden merhum Mustafa Kara döneminde, Vali Kara Bulancak’a inceleme ve ilçenin sorunlarını hakkında Brifing almak için geldi. O dönemin Çalışkan kaymakamı Hüseyin Kulözü'nden kaymakamlık makamında brifing aldı. İlçenin başta OSB ihtiyacı ve eğitimde yine ilçenin öncelikli bina, derslik sıkıntısı olduğunu ve hayırseverlere okul yapımı için bağışladıkları arsalar bulduğunu ve arsaların bina beklediğini de belirtti. Ayrıca yüksekokul sorunu olduğunu da belirtti. Bu söyleminden sonra orada bulunanlar Kaymakama, ilçenin Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) ihtiyacını hatırlattılar. Kaymakam Kulözü öğrenci sayısı kriteri itibariyle de uygun olduğunu ve yatırım da istenmeyen kurum için mevcut kamu kurumlarında (RAM) açıldığını açıldığı takdirde müsait yer tahsis edebileceğini ifade etti.
Vali Kara; bu teklifi cevaben “Mülkiye müfettişliğinden biliyorum öğrenci ve merkez nüfus kriteri olan (o tarihte) Bulancak’ın kriteri uygundur ve açılma kriteri de 22.500’dür” diye belirterek teklif edelim dedi. O dönemin ilçe milli eğitim müdürü Bumin Akgün’de bakanlıkla ilgili genel müdürle görüştü. “Teklif gelsin açalım” cevabı ve bakanlık müfettişi olumlu raporuna rağmen teklif Ankara’da beklemeye alındı ve açılmadı.
Belediye Başkanı o dönemde Kadir Aydın’da Orta Cami karşısındaki iş hanında 3 bölüm odayı 7 ay bekletti. Sonrasında Giresun'da nüfus ve öğrenci sayısı uygun olmayan iki ilçeye RAM açıldı. Bulancak’ın talebi, bakanlık müfettişlerinin olumlu raporu ve talep uygun görülmedi. Bulancak siyasi destek alamadı. Bulancak ilçesinde 1971 yılında açılan Orman İşletme Müdürlüğü, 2002 yılında kapatıldı. 2014 yılı seçimlerinde kapatılan 25 Orman İşletme Müdürlüğü’nden 24’ü açıldı. Yalnız Bulancak açılmadı. Yeni açılan 4 işletme Müdürlüğü ile 28 İşletme Müdürlüğü açıldı. 31 Mart Mahalli seçimlerde Giresun’a gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında önce konuşan Orman Bakanı; “Bulancak Orman işletme Müdürlüğü açılacaktır müjdesini veriyorum” diye konuştu.
Seçimlere kadar açılacağını ifade eden basında da yer alan, Orman Bakanının bu açıklaması halen hayata geçmemiştir. Giresun AKP Milletvekilleri sözlerini Bakana hatırlatmalı ve konuyu takip etmelidir.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30