09 Temmuz 2019, 10:11 - 
2.OSB Alanı Bin Yüz Dönüme Çıkarılmalı

2.OSB Alanı Bin Yüz Dönüme Çıkarılmalı

Giresun’un OSB alanı Bakanlık uzmanlarınca, başlangıçta bin 100 dönüm alan üzerine Bulancak Pazarsuyu Deresi çevresinde kurulması planlanmıştı. Giresun 2 Organize Sanayi Bölgesi OSB alanı aradan geçen zaman içerisinde bazı çevrelerin isteği ile Belediye Meclisi imar komisyonunun Belediye Meclisine getirdiği teklifle ilk etapta 600 dönüme, son olarak da 450 dönüme düşürüldü.

Bulancak 2.OSB’ye yetkili kişilerce yapılan açıklamalarda 200’e yakın sanayicinin parsel talebinde bulunduğu açıklandı. Bulancak 2.OSB’den parsel talebinde bulunan tüm sanayicilerin talepleri karşılanmalı görüşünü Bulancak halkı ve küçük ölçekli sanayiciler taşımaktadırlar. Bu görüşlerini ifade ederken de, ilçenin çok büyümemesi doğrultusunda alınan bir siyasi görüş olduğunu ifade etmektedirler.
Gazetemize konuşan vatandaşlar; hiçbir sanayicinin küstürülmemesi gerektiğine değinerek, OSB alanının anlaşılmaz bir tavırla, Bulancak Belediye Meclisinin aldığı imar kararıyla, OSB’nin küçültmeye gidilmesi, bin 100 dönümün 450 dönüme indirilmesi ile ilgili gelişmelere tepi gösteren küçük sanayiciler, vatandaşlar, yaşanan bu olumsuzluklara rağmen hala OSB alanının eski durumuna dönüştürülebilir. Bugünkü haliyle OSB alanı gerçekleşirse ortaya çok küçük ve az sayıda sanayicinin faydalanacağını, OSB’nin küçük OSB olarak ortaya çıkacağını ifade ediyorlar.
Diğer taraftan da, OSB’de parsel talebinde bulunan 200’e yakın firma sayısının göz ardı edilerek imkan tanınmadığı takdirde de bu durumun tarihi fırsat olarak kaçırıldığını ifade ediyorlar. Giresun ve Bulancak için büyü bir yatırım olarak ayağa gelen tarihi fırsatı elimizin tersiyle itilmiş olarak görüyorlar.
Bu bağlamda da ancak siyasiler, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının Belediye Başkanlığı ile ortak bir girişim çalışmasıyla sorun aşılabilir. Örnek olarak Ordu – Altınordu OSB’sinin alanını büyü-tülmesini gösterebiliriz. Alanın büyütülmesi veya ek ilave alanı, Bulancak Belediye Meclisi’nce karar altına alındığı takdirde de ek ödenek de siyasi ağırlıkla, milletvekillerinin girişimleriyle olur. Peki, Giresun Milletvekilleri ek ödenekte siyasi ağırlık koyabilir mi? Bu durumu Ordu milletvekilleri başarmışlar.
2.OSB’nin alanın mevcut durumuyla 25-40 yatırımcıya parsel ayrılması durumu ise bir başarısızlık örneği olarak kalacaktır. Bu alana 2.OSB çalışmalarından önceleri yapılan yatırımcıların tesisleri vardı. Mevcut sayı çalışmaları çok yetersizdir. OSB alanında yüzde 30’lu bölümünde kullanılacağı dikkate alınırsa, mevcut ayrılan dönüm parsel sayıları günümüz ihtiyaçlarına cevap vermeyecektir.
Soruyoruz, Bakanlık uzmanlarının planlığı – alan 1987 yılında resmi gazetede de yayınlanmıştı. Bu durum sonradan hangi çevrelerin ve kimlerin talepleri üzerine yerine getirilerek küçültülmüştür. Bu durum ilçe nüfusunun büyümemesi için bir engellemedir. Komşu il ve ilçelerde toplam 7 – 8 – 9 adet OSB’ler hayata geçirilirken, Giresun halen neden 2 OSB alanında. OSB’lerini hayata geçirememişlerdir.
Sözün özü, Giresun il olarak OSB çalışmalarında diğer il ve ilçelerdeki OSB çalışmalarına göre başarısızdır. Halen Giresun’daki mevcut 2 OSB alanında çalışmalar sürmektedir.
OSB’den Sanayi parseli talebinde bulunan tüm sanayicilerin talepleri karşılanmalı ve bu tarihi fırsat geri tepilmemelidir. Seneler sonra pişmanlık duymayalım.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30