10 Haziran 2019, 10:27 - 
Bulancak İskelesi Halkın Taleplerine Uymadı!

Bulancak İskelesi Halkın Taleplerine Uymadı!

Bulancak İskelesi Eski Günlerine Dönebilecek Mi?

Bulancaklılar İSKELENİN UZATILMASINI beklerken süslü görünüm ile karşılaştı. Bulancaklılar önceki dönemlerde kısaltılan iskelenin tekrar uzatılmasını bekliyordu.
Bulancaklı iskelesi Karadeniz Sahil yolu çalışmalarında 175 metre deniz dolgu alanı içerisinde kaldı. Karadeniz bölgesinin 272 metre 92 cm uzunluğu ile en uzun konumunda olan Bulancak İskelesi, Karayolları yapımı çalışmalarında dolgu nedeni ile kısaltılan iskele yapılan protokolde; zarara uğrayan balıkçı barınakları vb. yerlerin kısaltıldığı kadar uzatılması, barınakların eski haline dönüştürülmesi, taahhüt altına alınmıştı. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde somut bir adım atılmadı. İskele sadece 29 metre uzatılıp genişletildi.
Dolgu alanının içerisinde almadığı senelerde kuru yük gemileri iskeleye rahat bir düzeyde yaklaşarak tahıl başta olmak üzere her türlü buğday sevkiyatı, Giresun ve Ordu yörelerine ait gübre ve kömür sevkiyatları yapılıyordu. İskeleye yanaşan orta tonajlı kuru yük gemileri iskelede Orman envali (tomruk) maden vb. gibi yükleme işlerini yapmakta iken iskelenin kısaltılmış şekle dönüşmesi olayından sonra, iskele çevresinde dalgalar sığlaşma olayını çabuklaştırdı. Kuru yük gemileri iskeleden yükleme, boşaltma çalışmalarını sığlaşma nedeniyle yerine getiremediler.

Bulancak İskelesinin Yapımı ve Tarihi

Bulancak İskelesi 1954 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın yine o dönemin 1946 yılı DP. İlçe kurucu Başkanı Osman Yaşar (Osman Çavuş)’ın ilçeyi ziyaretiyle ilgili gelişmeyi bizzat kendi ağzından Araştırmacı – Gazeteci Cemalettin Tiryaki’ye şöyle anlattı; “Celal Bayar gece gemi ile ilçeye geliyor, kayıklarıyla tahta iskeleye gelirken kayıklarının sahile 50 m. kala, denizin dalgalı olması nedeniyle, kayıklarının alabora olmasıyla denize dökülmeleri ve ilçe DP. Kurucu Başkanı Yaşar’ın tahta iskeleden yardıma gelen “Kahraman” isimli motorun halat atmalarıyla ve Yaşar’ın çok iyi yüzme bilmesi ve Bayar’ın su üstünde tutmasıyla kurtarılmıştır.
Cumhurbaşkanı Bayar, ilçe parti lokalinde gece saatlerinde Bulancak’a iktidara gelirsek iskele yaptıracağız sözü vermiş ve ilçe başkanı Yaşar’ın Ankara’ya takibi için giderek, Bayar’ın huzuruna çıkmayı başarmış ve Bayar ilgili Bakan’a iskele yapılması talimatını vermişti. İskele bu şekilde hayata geçirilmiştir. Merhum Yaşar vefatından 15 gün önce gaze-temiz yazarına iskele üzerinde yaptığı açıklamada ilçe siyasetçilerine çağrı yaparak “İskelemi istiyorum” diye konuşmuştu.
Diğer taraftan konuya ilişkin olarak kamyoncu esnafları gazetemize şunları kaydettiler; Bulancak İskelesi Karayolu çalışmalarına kadar bölgede bir boşaltma, yükleme limanı gibiydi. Bulancak’ta çok sayıda kamyoncu esnafı vardı. Bulancak İskelesi kamyoncu esnaflarının ekmek kapısıydı. Bulancak İskelesinden Giresun’un iç bölgelerine, Tokat ve Sivas yörelerine de gübre nakli yapıyorduk. İskele devamlı bir yükleme boşaltma alanı olarak aktifti. Orman emvallerininde yükleme boşaltma işlemi yapılıyordu. İskelenin kısaltılması ve sonrasında sığlaşma ve güdük kalması olayının ortaya çıkmasıyla deniz iskele etrafında derinliklerin sığlaşmaya dönüşmesiyle, kuru yük gemileri iskeleye yanaşamadılar. Kumluk alanlara oturma olayları oldu ve kuru yük gemileri iskeleye yanaşamadılar. Bulancaklı nakliyeciler kamyonlarını ellerinden çıkararak satmak mecburiyetinde kaldık diye konuşarak, bölgede kamyoncu esnafları olan nakliye kooperatifçiliği de Bulancak’ta yok oldu. Böylelikle de kamyoncu esnaflarının ekmek kapısı da kapandı diye konuştular. Yine lokanta esnafları da iskele de kuru yük gemileri boşaltma ve yükleme çalışmaları yaparken lokantacı esnaflar olarak iş yapıyorduk diye konuşarak iskelenin batı ve güney istikametlerine 7’şer metre genişletme çalışması hiçbir işe yaramadı. Kara yolları bölge Müdürlüğü ile DLH (limanlar) bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokolde adı geçen tüm barınak, iskeleler vb. yerler eski durumlarına getirilecek sözleşmesi yalnız Bulancak için uygulanmadı. Adı geçen diğer yerler eski durumlarına getirildi. Hâlbuki iskele 175 metre kısaltılmasına rağmen 60-70 metre uzatılsaydı, iskele derinlik bölgelerine ulaşıyordu. Bulancak iskele konusunda sahip-sizliğini yaşadı diye eleştirilerde bulundular.
Bulancak halkının sesi, kulağı ve gözü olarak basının halkımız sesi olarak ilgililerimize duyuruyoruz.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER HABERLERİ
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30