301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 20:53
 
ZEKİ ATLI'YLA GİRESUN'DA SPORU KONUŞTUK
Röportaj Haberi


ZEKİ ATLI'YLA GİRESUN'DA SPORU KONUŞTUK

Haber Röportaj: Murat ANAPA

Yaklaşık 2 yıldır Giresun’da görev yapan ve başarılı çalışmalarıyla takdir topla-yan Giresun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Zeki ATLI’yla Giresun’da sporu ve sporun gelişimini konuştuk.

Göreve başladığında Giresun’da futbol hariç 11 bin 250 lisanlı sporcu bulunurken, bugün ise futbol hariç Giresun’da bulunan lisanslı sporcu sayısını yaklaşık 20 bine yaklaştığına dikkat çeken Müdür ATLI; Tüm branşlarda gelen başarılarla, Giresun’un artık spor da da adından söz ettiren bir il olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim dedi.

Zeki Atlı kimdir?
1957 Erzurum doğumluyum. Erzurum'da spora başladım. Uzun yıllar spor yapmaya devam ettim. Daha sonra Fenerbahçe spor kulübünde spora devam ettim. Aynı zamanda Erzurum Gençlik Spor İl Hizmetlerinde göreve başla-dım. 11 yıl Erzurum da görev yaptıktan sonra Ankara'ya tayin oldum. Ankara'da Gençlik spor il müdürlüğünde 22 yıl görev yaptım. 1994 yılında 4 yıl sporcu kamp merkez müdürlüğü yaptım. 2011 yılının Eylül ayında Giresun'a İl spor müdürü olarak atandım.
 
Giresun'a atandığınızı duyduğunuzda ne htiniz?
Tabi ki şimdi büyük bir ilde görev yapıyorsunuz, az bir süre de değil. 22 yıl. Giresun küçük bir il fakat Giresun'a geldiğimde yeşilliğin ve denizin iç içe olduğunu görünce şirin geldi. Çok içtenlikle söylüyorum; Giresun'u sevdim bilgi ve birikimlerimi halkla pekişti-rerek, Giresun halkı ile gerçek-leştirerek spor'u en yüksek yere getirebilirim diye düşün-düm.

Giresun'a geldiğimiz bu yana ne gibi çalışmalar yaptınız?
Giresun'da spor için kamuoyu yoklaması yaptım. Spor ve spor camiası ile toplantılar yaptık. Burada   spor yapmak isteyenlere nasıl spor yaptıra-biliriz bunları planladık. Giresun'da spor tesislerini halka açtık. Sayın bakanımızın verdiği talimatlar sonucunda herkese spor yaptırmamız gerekiyor. Bakanlığımız projesi olan “Koşabiliyorken Koş” projesi ile herkese, yedisinden yetmişine en gencinden en yaşlısına herkese spor yaptırmaya başladık.
Tüm spor tesislerini 24 saat halkımıza açtık. Ben Giresun'a geldiğimde 12 bin 350 lisanslı sporcu sayımız vardı Bu sayı  şu anda 20 binlere ulaştı. Aynı zaman da iki binin üstünde vatandaşa spor yaptırdık. Bunun yanında antrenman için birçok tesisler yapıldı.
Ben geldiğimden bu zamana kadar yaptıklarımı sıralamak isterim; Eynesil ilçesinde sentetik futbol sahası ve spor salonu, Çavuşluya senteteik futbol sahası, soyunma odası tribün, ışıklandırma, Yağlıdere ilçesine sentetik saha tirübünler, Alucra ilçesine sentetik saha, ışıklandırma soyunma odası, Şebinkarahisar'a sentetik saha yapıyoruz şu anda devam ediyor çalışmalar.
Bulancak ilçesinde tribün yapımımız devam ediyor sentetik sahayı da yeniliyoruz. Görele ilçesinin sentetik saha-sını yaptık. Giresun'un sahil ilçesi Piraziz de spor tesisi yoktu oraya da saha, soyunma odası ve tirübün için geçen hafta ihalesini yaptık. Güce ilçesinde salon yapılıyor. Atatürk stadının ışıklandırma-sını yaptık. Skorbord'unu yeniledik. Geçen hafta atletizm sahasını da yeniledik halen de devam ediyor. Yüzme Havuzunda engelliler için ram-pa tarzında bir şey yoktu onlarında kolayca gelebilmesi için rampa türü, asansör yaptırdık.
Gençlik ve Kültür binası temelini attık.  Espiye ilçemizde bulunan spor salonu inşaatı yarım kalmıştı onun çalışmasını başlattık o da bir ay içerisinde faaliyete geçecek aynı zamanda Espiye'de tribün ve soyunma odası yaptık. Etbaşoğlu'na tribün yaptık o da bitti. Gençlik merkezi yetersiz olduğunu için gençlerimize Zeytinlik mahallesinde bina kiraladık. Ücretsiz 16 branşa yakın kurslarımız var. Hocalarımızın gözetiminde olan bütün kurs-larımız ücretsiz. Önde olmayan birçok branşı ön plana çıkardık. Grup müsabakalarımızı yarı final müsabaka-larımızı ilçelerde yapmaya başladık. İlçelerde spor müsabakalarını izleme fırsatı buldular, belki de böylece çocuklarını spora yöneltme şansı buldular.

Giresun halkının spor'a ilgisi nasıl, memnun musunuz?
Ben Giresun halkına teşekkür ediyorum. Başlatmış olduğumuz projelere karşı çok ilgileri var. Halkın talebi çok. Zaman zaman antrenörleri okullara yönlendiriyorum. Bende okul müdürleri ile görüşüp spor adına çalışmalar yapılması için konuşmalar ile karşılıklı koordineler sağlayıp çalışma-lara devam ediyoruz.  Bun un için halkımıza teşekkür ediyorum sadece halkımıza değil basına da teşekkür ediyorum bizim çalışmalarımızı takip ediyor bu da halkımıza duyurulması açısından çok iyi oluyor.

Giresun'a yapılan yatırımlar yeterli mi?
Yatırım yeterli demek doğru olmaz hangi il olursa olsun. Yatırım hep istenir. Az önce saydım yaptıklarımızı. Sentetik ilçesi olmayan 6 ilçe kaldı. 2 ilçenin sentetik saha yapımı %99 bu yıl başlanacak. Sayın bakanımız ilimize geldiğinde üç bin kişilik salon yapımı için talimatı verdi ama arsa sıkıntımız var arsa bulundu-ğunda salon yapımına hemen başlanacak.

Giresun'da spor adına başarılı sayabileceğimiz çalışmalar?
Futbol zaten hep vardı bir sektör diyebiliriz. Basketbol adına Yeşil Giresun'un başarısı gözardı edilemez bir başarı. Kıl payı ile BEKO basketbol ligini kaçırdı. Atletizmde Türkiye şampiyonu çıkmaya başladık. Atıcılıkta Türkiye şampiyonası birincilikleri çıktı. Havalı silahlarda Avrupa ve dünya başarılarımız oldu.
Yine bir atıcılık dalı olan TRAP atıcılığının da Giresun’da bü-yük potansiyeli bulunmakta. TRAP atıcılığı için Bulancak’ta bir tesis hayata geçirme çalışmalarımıza başladık. Tesisleşme olursa bu branşta da başarıların geleceğini umuyoruz.Yüzmede geçen hafta Isparta da yapılan yarışmada gençlerimiz birinci ikinci oldular. Boks'da judo'da      yani Giresun eskisi gibi değil çıtasını yükselten bir il oldu. Giresun Karadeniz'de yapılan müsabakalarda ki derecelerle yetinmiyor artık Giresun. Büyük illerle daha başarılı illerle mücadele edecek durumda. İnşallah daha iyi de olacak. Giresun'da potansiyel var bunu değerlendireceğiz. Bu sayede Giresun hedef çıtasının da üstüne çıkacak…
 
Gazetemizi takip ediyor musunuz?
Evet takip ediyorum. Çok güzel. Gazetenize spor'a verdiği destekten dolayı da teşekkür ediyoruz. Gazeteler araştırıp eksikleri yazacak. Tabi ki bizde bu eksiklikleri gidereceğiz. 

Son olarak söylemek istedikleriniz
Son olarak söylemek istediğimiz siz ve gazeteniz çalışanlarına ve diğer basın mensubu arkadaşlara spora vermiş olduğunuz değerden ve destekten dolayı teşekkür ediyorum. Tüm halkımıza sesleniyorum sağlıklı yaşam için spor yapsınlar. Engelli kardeşlerimize sesleniyorum evlerinde oturmasınlar. Ben yapamıyorum demesinler. On-lar için de imkanlarımız var. Kendilerini spor'a davet ediyorum. Gelsinler spor yapsınlar, kendilerini hayata katıl olsunlar. Kenara çekilip oturma-sınlar Biz engelli kardeşlerimizin hep yanın-dayız.

Biz herkesi spor'a davet ediyoruz. 

Bu güzel söyleşi için Gazete Savaş ailesi olarak Sayın Müdürümüze teşekkür ederiz…

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: ZEKİ, ATLI'YLA, GİRESUN'DA, SPORU, KONUŞTUK,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 02.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı