Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:45
 
YAYLALARA BETONARME DEĞİL KÜTÜK EVLER YAKIŞIR
Yaylaları, denizi ve kültürel varlıkları ile eşsiz doğa güzelliğine sahip olan Doğu Karadeniz’in özellikle yayla turizmine Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) büyük destek sağlanıyor.
Gündem Haberi


Giresun ve Doğu Karadeniz yayla turizmi açısından, mevcut dokuya uygun olmasıyla ön plana çıkan kütük evler, TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü’nün TKDK Merkezindeki girişimleri sonucunda destek kapsamına alındı.


TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun yaptığı açıklamada; “Yaylalara yakışacak şekilde kütük ev imalatı için gerekli olan “kütük yığma duvar pozu” TKDK özel pozlar listesine eklenmiştir. Bu poz ahşap emeği dikkate alındığında yatırımcıya çok önemli bir fırsat sunmaktadır. Daha önce destek kapsamında yer almayan kütük yığma duvar pozu yalnızca Giresun ili için değil, IPARD hibe desteği sağlanan 42 il için de destek kapsamına alınmıştır. Bu poz, ilimizde kırsal turizm yatırımları için yayla evlerinde değerlendirildiğinde önemli bir avantaj sağlayacaktır” dedi.


İl Turizmini geliştirmek adına TKDK hibelerinin önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Kurşun; “Giresun’un yaylalarında yayla evleri pansiyon olacak şekilde asgari 5 oda bir salon olacak şekilde yapılması halinde TKDK’dan %55 hibe verilecektir. Bunun için en temel şart arazinin tapulu olması, arsa niteliği taşıması ve yayla turizmi potansiyeli olan tapulu arazilerin turizm yatırımları için ticari alan olarak imara işlenmesi gerekmektedir. Başvuruda istenilen belgelerin başında yapı ruhsatı gelmekte ve bu tür yatırımlar için de mevzuata uygunluk çok önem arz etmektedir” dedi. Yayladaki arazilerin genelde tapulu olmadığının ve yatırımların ancak tapulu alanlarda yapılırsa destek kapsamına alınabileceğinin altını çizen İl Koordinatörü Kurşun, Dereli İlçesi Yavuzkemal Beldesi’nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirterek; “Yavuzkemal Beldesi’ndeki potansiyel yayla turizmi alanlarında tarım arazilerinin, tarım dışı faaliyetlere uygun hale getirilmesi için İlimiz ilgili mercilerinden makul ölçülerde kolaylık bekliyoruz. Giresun yayla turizminde çevre illere göre daha bakir bir potansiyel içermektedir. Komşu illerde kamuoyu gündemine de gelen yanlış yapılaşma gibi bir hataya düşülmeden, İlimizin turizm yatırımları için arsa üretilmesinde imzaları bulunan ilgili makamların, tapulu arazilerde konaklama ve yeme içme tesislerinin yapılmasında, turizm yatırım arsalarının imara işlenmesi işlemlerinin en kısa zamanda gerçekleştirileceğini ümit ediyoruz. Çağrı döneminde olduğumuz şu süreçte yatırımcılarımızı bekliyoruz” dedi

.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: YAYLALARA, BETONARME, DEĞİL, KÜTÜK, EVLER, YAKIŞIR,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 01.07.2020
Bugün
20° - 27°
Perşembe
20° - 28°
Cuma
21° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 01.07.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı