301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 14:01
 
Ülkenin Çıkışı Parlamenter Sistem
İYİ Parti Bulancak İlçe Başkanı Nesim Çelik, Türkiye'nin sorunlarla boğuştuğunu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden çıkılarak yeniden düzenlenmiş parlamenter sisteme gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi


Başkan Çelik, "3Y" yani yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele iddiasıyla kurulan AKP'nin 18 yılın sonunda ülkeyi "yandaşlar ve ötekiler" olarak ikiye böldüğünü belirterek Türkiye'nin çıkış yolunun güçlendirilmiş parlamenter sistem olduğunu vurguladı.  "İktidarın yönetiminden ve sisteme güvensizlikten ne yazık ki bırakın yabancı yatırımcı çekmeyi yerli yatırımcımıza da kaybettik. Kaybettiğimizi geri kazanmak için yargıda reform yapılmalı" diyen Çelik sözlerine şöyle devam etti;

"Türkiye'de çok büyük yoksulluk var.  Ülkenin büyük kesimi açlık sınırının altında çalışırken iktidara yakın bir kısım müteahhitler ise varlık içinde ülkenin tüm nimetlerinden yararlanıyor. AKP iktidarı ülkeyi ne yazık ki "yandaşlar ve ötekiler" diye bölmüş durumda. Yoksullukla mücadele eden milletimizi bir de pandemi vurdu ne yazık ki. Devletimiz yardım etmesi gerekirken IBAN istedi. Yapılması gerekenler yapılmadı. Türkiye'de yoksulluktan daha büyük bir yolsuzluk var. Bunun en büyük göstergesi sayıştay raporlarının TBMM'den kaçırılması. Partimiz İYİ Parti yıllardır Sayıştay raporlarını gündeme getirdiğimiz halde meclise getirilmiyorsa bir suç var demektir. Ekonomi ile ilgili İYİ Parti ne zaman önerge verse devlet sırrı diye cevap geliyor. Bu raporlardaki iddialar TBMM gündemine gelmediğine göre bu bir anlamda iktidarın suç kaçırdığını göstermektedir" vurgusu yapan Çelik; "AKP iktidarı Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kazanımlarını sattı. Bu özelleştirmelerin devlete getirisi ise 59 milyar 900 milyon dolar oldu. Elde avuçta ne varsa satan bu iktidar özelleştirmelerden elde edilenlerle yeni fabrikalar açarak vatandaşa iş imanı sağlamak yerine 40 milyar doları Suriyelilere harcadı. Geri kalanı ise yandaşlara ve Katarlılara Tank-Palet Fabrikasında olduğu gibi peşkeş çekti. Suriyeli mülteciler konusunda artık acil olarak Esat’la görüşülmeli ve mültecilerin güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri sağlanmalı" diye açıklamasına devam eden Çelik sözlerine şöyle devam etti;

"Ülkemizin kötü yönetildiğini gördük ve bu ülkenin sahibi olarak bu işe müdahil olacağız dedik. Soruyoruz yeni sistemin 2 yılı geride kaldı. Bu 2yıllık sürecin ekonomiye ne faydası oldu? 16 Nisan referandumunda İYİ Parti yönetim kurulu ülkeyi arış karış gezdi ama yapılan hukuksuzluklar neticesinde sonuç istediğimiz gibi olmadı. Anladık ki ülkenin kurumsal bir partiye ihtiyacımız var. İYİ Partimizi kurduk. Partimiz TBMM’de halkımızı temsil ediyor. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten daha zor durumda değiliz. Ya bir yol açacağız ya da bir yol bulacağız dedik. Bu işe başvurduk. Bizler verilen her oyu alnımızın akıyla temsil etmeye çalışıyoruz”

Pandemi süreci ekonomik anlamda nasıl yönetildi diye soran Başkan Çelik; Vatandaş pandemi sürecinde geçim sıkıntısı yaşıyor, bu sıkıntı daha da arttı. İktidar vatandaşa destek olmak yerine İBAN atıyor ve ya düşük faizli kredi veriyor. Böyle ülke yönetilmez. Partili Cumhurbaşkanlığı denilen sistemle Türkiye, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dediği gibi şahlanmaz. Açıklanan paketlerde vatandaşın derdine çözüm yok.” ifadelerini kullandı.

Anket sonuçlarında da vatandaşın yaklaşık %60’ı partili Cumhurbaşkanlığı denilen sisteme güvenmiyor ve istemiyor diyen Çelik; “Bu da yatırımcı da güven kaybına neden oluyor. Ülkenin siyasi olarak rahatlaması için güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi şart. Tekrar söylüyorum bizim çıkış yolumuz iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa etmekten geçiyor.” dedi.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Ülkenin, Çıkışı, Parlamenter, Sistem,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.10.2020
Bugün
20° - 22°
Cuma
20° - 24°
Cumartesi
17° - 24°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı