301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 16:32
 
Tek Tırnaklı Hayvanlar Kayıt Altına Alınıyor
Giresun'da tek tırnaklı hayvanların kayıt altına alındığı bildirildi.
Gündem Haberi


Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine Dair Yönetmelik" kapsamında 31 Aralık 2020 tarihine kadar her yaştan at, eşek ve katır türü tek tırnaklı hayvan kimliklendirilerek kayıt altına alınmasının devam ettiği belirtildi.

At ve katır türü hayvanların kimliklendirilebilmesi için "Ruam Hastalığına Karşı Korunma ve Mücadele Yönetmeliği" kapsamında alerjik reaksiyon esaslı mallein testi uygulandığı ve test sonucu negatif çıkan hayvanlara mikroçip uygulanarak "Tektırnaklı Hayvan Kimlik Belgesi" düzenlendiği bilgisi verilen açıklamada, eşek türü hayvanlarda ise mallein testi uygulanmadan sağlık kontrolü yapıldığı ve sağlıklı olanlara mikroçip uygulanarak kimlik belgesi düzenlendiği kaydedildi.

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, belge düzenlenen her bir tek tırnaklı hayvanın Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) içerisinde yer alan TÜRKVET modülüne kayıt edildiği belirtildi.

TÜRKVET'te kaydı olmayan tek tırnaklı hayvanlara sevk raporu tanzim edildiği bildirilen açıklamada, "Kimliklendirilmemiş tek tırnaklı hayvanların nakil esnasında yakalanması halinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun ilgili maddeleri gereğince idari para cezası uygulanmakta ve kimliklendirme işlemi yapılarak sevkine müsaade edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, at, eşek ve katır türü hayvanı olan yetiştiricilerin 31 Aralık'a kadar merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğüne, ilçelerde ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmeleri istendi.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Tek, Tırnaklı, Hayvanlar, Kayıt, Altına, Alınıyor,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 28.11.2020
Bugün
- 15°
Pazar
- 16°
Pazartesi
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 27.11.2020
İmsak
05:50
Sabah
07:21
Öğle
12:19
İkindi
14:46
Akşam
17:08
Yatsı
18:32
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı