301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 16:28
 
Tarih Kokan Bulancakspor’da Ses Yok…!
Korona virüs salgını nedeniyle maç başlama tarihleri belli olmayan bölgesel amatör (BAL) liginde mücadele eden Bulancaksporda geçen sezonda kıl payı BAL’da tutunan Bulancakspor’da futbolcu yetişmesi altyapıya son yıllarda önem verilmediğinden, ilçe spor kamuoyunda da takım dağıldı gitti gidiyor ve takımın futbolcu durumu hakkında da takımdan söz eden kimse bulunmuyor.
Spor Haberi


Bulancaklı sporseverler, Bulancakspor’u gören takımın durumundan hala ses yok diye yakınıyorlar!.. İşin gerçeği spor kulübünün alt yapısı da yoksa, sahipsizliğe itilmişse bu takım şimdiden oyuncu kurması, teknik heyeti belirlemesi ve mevcut yönetiminde göreve getirdiği teknik yönetimle başlaması gerekmektedir.
Giresun’un en büyük ilçesi Bulancak, Cumhuriyet’in ilanı ile ilklere imza atan ilçesidir. Bulancak’ın tanınmış şahsiyetlerinden Bulancak Belediyesi Meclis Üyeliği de yapmış olan Merhum Sait Akgün’den temin ettiğimiz 1923 yılında, Giresun’da yayınlanan eski harflerle “İZLER” dergisinin 1923 yılı Eylül ayı sayısında aile büyüklerinden intikal eden “İZLER” dergisinde yer alan fotoğrafta, o dönemin teknolojisi ile çekilen fotoğrafta net değildir. Bulancakspor ile ilgili haber konusu olan ve 1923 tarihli dergiyi Sait Akgül (Baba Sait) aslını bize incelemek üzere verecekti. Aniden aramızdan ayrılması nedeniyle aslını sonradan alıp, incelemek nasip olmadı. Bir tarih kokan dergi, Giresun’un spor tarihi yönünden  de çok önemliydi.Fotoğrafın altında o tarihte baskısı eski harflerle yazılmış olarak okutulduğunda şöyle yazıyordu; “1. Lig müsabakalarının başlaması münasebetiyle, Bulancakspor sporcuları ve idarecileri toplu halde görülmektedir.” ibarelerinin yazdığı belirlendi.
Bu fotoğrafı Bulancak’ta bazı yaşlılara gösterilmiş fakat fotoğrafta görülenler hayatta olma-dıklarından isim tespiti yapılamamıştır. Tespiti yapılanlar; ayaktakilerden 5.sırada Nafi Dikmen, 2.sırada Ali Peker, 13.sırada Naci Karaibrahim, 8.sırada A. Suat Karaibrahim’in tespiti yapılmıştır.
BULANCAKSPOR TARİH KOKAN GİRESUN’UN İLK SPOR KULÜPLERİNDENDİR
Bu tarihi belge olan dergi de, 1923 tarihinde kurulduğu ve spor faaliyetlerine Giresun ve Karadeniz Bölgesinde başladığı anlaşılmaktadır. Bulancakspor kurulduğunda, 1923 yılında spor faaliyetleriyle ilgili Beden terbiyesi kanunu yürürlüğe girmediğinden ve 28 Mart 1926 tarihinde girdiğinden resmi kayıtlara da  1 numara tescil ile olunduğu bilgilerimiz arasındadır.Bulancakspor, Giresun’da spor tarihine heyecan, renk ve çekişme getirmiştir. Ve diyoruz, spor müsabakalarında istenilen, beklenilen de bu değil midir diyoruz.Bulancakspor’un 1923 yılında kurulması ve sonradan da tesciliyle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün spor kulübüne ektiği tebrik telgrafları bulunuyordu.Ayrıca,  Cumhuriyet Bayramlarında, kutlama telgrafları kulüp lokalinde duvarda asılı bulunuyordu Kulübün sabit bir lokali bulunmadığından yer değiştirmelerde, taşınmalarda kaybolduğu ve ayrıca bir yangın olayı da geçirdiğinden bir çok tarihi belgeler ayıp olmuş.Ben Tiryaki olarak, kulübün kurulması ile ilgili Atatürk’ün duvarda asılı tebrik telgrafını hatırlıyorum.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Tarih, Kokan, Bulancakspor’da, Ses, Yok…!, ,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 29.10.2020
Bugün
16° - 19°
Cuma
16° - 24°
Cumartesi
15° - 22°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı