301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 20:39
 
Söz vermedik hizmet ürettik!
Röportaj Haberi


Söz vermedik hizmet ürettik!
"En büyük hayalim Samsun'dan Sarp'a uzanacak HIZLI TREN projesi" dir diyen AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı; Söz vermedik. Hizmet Ürettik!" diyerek de AK Parti iktidarının siyasi yaklaşımını özetledi.

2002 yılında Milletvekili seçilen, 2007 seçimlerinde beklemeye geçen ve 2011 seçimlerinde 2. Kez AK Parti Giresun Milletvekili olan Adem Tatlı ile yaptıkları ve hayallerini konuştuk.
Gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Milletvekili Tatlı, sorularımıza verdiği samimi cevaplarla her iki dönemini değerlendirerek merak edilenleri anlattı. “En büyük hayalim Samsun’dan Sarp’a uzanacak HIZLI TREN projesi” dir diyen Milletvekili Tatlı; Söz vermedik. Hizmet Ürettik!” diyerek de AK Parti iktidarının siyasi yaklaşımını özetledi.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Osman Kıroğlu ve Genel Yayın Yönetmeni Zafer Çamaltı’nın AK Parti Milletvekili Adem Tatlı ile gerçekleştirdiği bu çok özel röportajı gazetemizin 4. Sayfasında okuyabilir.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
 
1968 Bulancak Doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mezunuyum. 2002 yılında 34 yaşında AK Parti’den Giresun Milletvekili seçildim. 2007 seçimlerinde bir dönem ara vererek, 2011 seçimlerinde yeniden seçilerek 24. Dönem AK Parti Giresun Milletvekili olarak Mecliste Millete, memlekete hizmet etmeye devam ediyoruz. Evli ve 3 çocuk babasıyım.
2 dönem Milletvekilliği yaptınız. İlk dönem ve ikinci dönemleri değerlendirirsek neler söyleyebilirsiniz?
İlk dönemi hem şahsımız hem de iktidarımız açısından değerlendirdiğimizde ilk dönemde biz Milletvekili olduğumuzda partimizde yeni bir partiydi ve iktidar oldu. Dolayısıyla bizde acemiydik partimiz de, hükümetimizde acemi bir iktidardı.
Ama dikkat ederseniz biz yapmış olduğumuz konuşmalarda, iktidarımız öncesinde seçim çalışmalarımızda hiçbir zaman söz vermedik. Hiçbir sözümüz yoktur. Ama dedik ki belli şeyleri yapmak için gayret edeceğiz.
Şimdi geriye dönüp de baktığımızda yapacağız dediğimiz şeylerin komik şeyler olduğunu görüyoruz. Geldiğimiz noktada Türkiye de büyük atılımlar var. Büyük hizmetler ve yatırımlar gerçekleşmiş durumda.
Vaad ettiklerimizin çok üzerinde hizmetler gerçekleştirdik ve buna hükümet olarak devam ediyoruz. Türkiye’nin bugün geldiği nokta AK Parti iktidarından önceki dönemlerle kıyaslanamaz bile.
Şu da var biz şahıs odaklı değil eşitliğe dayalı hizmet politikası güdüyoruz. Ferdi ya da belli bir yere odaklı hizmet anlayışımız yok. Mesela şehir hastaneleri çalışmalarımızla Türkiye’nin her yerinde devasa ve modern şehir hastaneleri inşa edilecek. Bunlar tüm insanlarımıza hizmet edecek…
Yani söz vermedik. Hizmet ürettik…
 
Yaptığınız hizmetleri anlatmaktan reklam yapmaktan kaçınıyorsunuz. Bunun bir nedeni var mı?
Bu yetişme tarzıyla alakalı. Biz siyasette takım olarak hareket ediyoruz. Biz siyaset algısını değiştirdik. Eskiden Milletvekilleri seçim bölgelerine geldiğinde davul zurnayla karşılanırdı. Basit hizmetler abartılırdı. Biz sürekli halkımızın içinde olmaya çalışıyor ve halkımızı ziyaret ediyoruz. Bu hizmette de böyle.

Mesela Aydındere - Kovanlık karayolunu yapıyoruz. Burayı Karayoluna aldıran benim. Ara dönemde bir şey yapılmadı. İkinci dönemde de ihalesini yaptık. 24 milyona ihale edildi. Ama bu 36 milyona çıkacak. Bunları eskiden telaffuz etmek bile mümkün değildi. 18 km standardı yüksek bir yol yapacağız. Biz bunları da yaptık demiyoruz.

 Artık vatandaşların standartları da bu hizmetlerle büyüdü. Beklentileri yükseldi. Çünkü bugün vatandaşımız Karadeniz duble sahil yolunu gördü… Ordu-Giresun Havalimanını görüyor... Giresun’da 2. OSB’yi görüyor… Bulancak Devlet Hastanesine yapılan 16 milyonluk ek hastane inşaatını görüyor ve tüm bunlar hızla yapılıyor… Şimdi bizim çok daha büyük hizmetler yapmamız lazım..
Mesela biz Sarp’tan Samsun’a kadar hızlı treni getirebilirsek işte o zaman büyük bir hizmet yaptık diyebiliriz… Bu hayalimizi de burada dillendirmiş olalım… Olmayacak bir şey değil…
 Belki doğru söylüyorsunuz tüm bu hizmetlerin reklamını daha iyi yapabilirdik… Ama bizim siyasete bakışımız bu ve biz teşkilatlarımız, belediye başkanlarımız, Milletvekili arkadaşlarımızla hep birlikte hareket ederek vatandaşlarımızın ve kamu oyununda desteğiyle hizmet etmeye gayret ediyoruz…
2.OSB’de durum ne?
 
2002 yılında Milletvekili seçildiğimizde Giresun 1. OSB’nin hayata geçirilmesi yönünde çalışmalarımız oldu. Buranın bir an önce dolması ve faaliyete geçmesi gerekiyordu. Ancak bölge olarak hatalı yer seçildiğinden ve yatırımcılar açısından cazip olmadığı için 2. OSB ihtiyacı duyuldu.
Bulancak’ta belirlenen 2. OSB alanı bir çok açıdan avantajlı bir yer. Bir kere havaalanına yakın. Düzgün bir araziye sahip. Yatırımcı da fazla bir maliyet gerektirmeden yatırımını hayata geçirebilecek durumda. Şu anda son aşamasına gelindi. Hükümet ve bölge Milletvekilleri olarak kamulaştırma ödeneklerini hızla çıkartmak için uğraşıyoruz. Anlaşma sağlanan yaklaşık 300 dönüm için 19 milyon lira ödenek ayrıldı. 2013 ödenekleri serbest bırakıldığında tahminim Mart ayında bu ödemeler hemen yapılacak ve kazmayı vuracağız.

Yatırımcılar da burası için yoğun talepte bulunuyorlar. Bölgemizi harekete geçirecek ve katkı sağlayacak, en önemlisi en fazla istihdamı getirecek yatırımları buraya getireceğiz. Önceliğimiz budur.
2. OSB hayata geçtiğinde 2-3 bin kişiye istihdam yaratılmış olunacaktır.
 
Ordu ve Giresun’un birleşmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
 
Büyükşehir’in getirilerini iyi anlamak lazım. Büyükşehir olunca ödenekler 3 kat artacak. Şimdi 3 lirayla mı daha iyi hizmet edersiniz, 9 lirayla mı?
Burada yanlış algılanan sanki Giresun Ordu’ya katılacak düşüncesi. Giresun Ordu’ya katılmıyor. Ordu ve Giresun birleşiyor. Bu birleşim Gülyalı ve Piraziz hattında olacak. Ordu ve Giresun isim olarak kalacak.

Bunlar Merkez ilçeler olacak. Bu birleşim olursa 2 tane Üniversitesi olan, 2 tane stadı olan, 5 tane Ticaret odası olan, yani büyük bir güç haline gelecek mega bir şehir ortaya çıkacak düşüncesiyle bu fikri ortaya attık.

Ama bunun kararını kamuoyuna bıraktık… Giresun’da yanlış bir algıyla buna karşı çıkmalar oldu.. Bu saydıklarımızı kim istemez ki.. Samsun’dan, Trabzon’dan daha güçlü bir yapı ortaya çıkacak…
Ama sonuçta bu çok kolay bir durum değil… Bugün geçmişte Giresun’un Trabzon’a ve Şebinkarahisar’a bağlı olduğunu gören hiç kimse hayatta değil. Bunu kimseye kolay kolay anlatamazsınız. Hatta Başbakanımız bile , “Bunun siyasi getiri ve götürüsünü iyi hesap ettiniz mi? Diye sordu.

Bunun iyi anlatılması lazım. Burada medya ya da önemli bir görev düşüyor… Şimdi şunu söyleyeyim Ordu Büyükşehir olacak. Samsun ve Trabzon zaten büyükşehir. Sıkıntıyı çekecek Giresun olacak. Niye? Onlar 3 alırken biz 1 le yetineceğiz…
 
Bulancak İskelesi 30 metre uzatılıyor.
30 metre daha uzatılır mı?
Geçmişte İskelenin Bulancak’a çok hizmetleri oldu. Un, gübre gibi yükleme boşaltma gemilerinin kullandığı ve balıkçı motorlarının faydalandığı ve ekonomik katkısı olan bir yapıydı. Artık günümüzde bunlar başka yerlerde yapılıyor. Ama İskelenin Bulancak’ın kültüründe ki yeri çok daha başka ve fazla. Bölgede ki diğer şehirler sahilde ve iskelede gezinti kültürünü buradan gördüler. İşte bizde iskelenin uzatılmasını bu yönden istedik. İnsanların gezip denizi göreceği veya balık tutup hava alacağı bir mekan olarak kazandırılması için iskelenin uzatılmasını istedik.

İlk etapta 30 metre yapılacak. Yapılıyor. 2. Etapta da yine bu yıl içinde bir 30 metre daha yapılmasını sağlayacağız. Bu da bizim Bulancaklılara sözümüz olsun.
Hiç söz vermeyiz aslında. Yaparız ondan sonra yaptık deriz.
 
 
Giresun’a Tren yolu gelir mi?
 
Tren yolu çalışmaları devasa yatırımlardır. Trabzon-Gümüşhane ve Tirebolu-Gümüşhane bağlantıları yapılacak bunu sağladık artık. Ama bunun yanında Güney yolu olarak gördüğümüz yayla bağlantı yollarını hayata geçireceğiz. Bu da bölgemiz için çok önemli ve gerekli bir gelişmedir. Samsun’dan Sarp’a bağlantı yollarıyla 1500 km’lik yüksek standartlı bir yol olacak.
Birde bölge Milletvekili arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin Milletvekilleri olarak Samsun’dan Sarp’a sahilden geçecek bir hızlı tren yolu istiyoruz. Bu projelendirilmiş bir çalışma değil. Ama bunu dillendiriyoruz.
Kamuoyu ve medya desteğiyle bunu olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar bölge ülkeleriyle de bizi yakınlaştıracak çalışmalardır.
 
Fındıkta destekleme devam edecek mi?
 
3 yıl daha devam edecek. Bunun kararı çıktı. Şimdi paranın ne zaman ödeneceğini belirlemeye çalışıyoruz. Para da sorun yok. Zaman belirlenince hemen ödenmeye başlanacak. Biz üreticimizi mağdur etmedik. Etmeyeceğiz. 3 yıl sonra ne olacak diye sorarsanız, o zaman da çaresini üretiriz. Üreticimiz rahat olsun.
 
Çotanak Arena sözü ne oldu?
 
Çotanak arena bizim Milletvekilleri olarak sözümüzdür. Bununla ilgili şu an bir şey söylemek istemiyorum.
Ama öyle bir yapı oluşacak ki Giresun’un çehresini değiştirecek bir proje ortaya çıkacak diyebilirim sadece. Biz 3 milletvekili olarak bir araya gelerek yakın zamanda bunun müjdesinin basın toplantısıyla Giresun kamuoyuna açıklayacağız.

Son zamanlarda Yeşilgiresun Belediyespor’un Basketbol alanında yaptığı çıkışla gündeme gelen salon sıkıntısı da bu yapının içinde çözülmüş olacak. Onları da başarılarından dolayı kutluyorum. İnşallah Beko liginde onları görürüz.
 
Atıcılık sporuyla ilgili son yıllarda yoğun faaliyetler söz konusu. Atış poligonu ihtiyacı var. Bölge insanının silaha olan tutku ve sevgisini spora dönüştürecek bu branş için katkınız olacak mı?
Daha önceki yıllarda bu konuda verdiğimiz sözler var. Bölge insanımızın Silah tutkusunu spora dönüştürecek, düğünlerde veya farklı faaliyetler sonunda havaya sıkılan serseri kurşunları önleyecek, canlıya değil hedefe atış yaparak insanların bu tutkusunu giderecek atıcılık son yıllarda ülkemizde gelişen bir spor. Bu anlamda uygun yer bulunursa bizde gerekli desteği veririz.
 
Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

Kendinize kaç puan verirsiniz? Siyasette umduğunuzu buldunuz mu?
 
Puanı millet verecek. Bizim kendimize puan vermemiz olmaz. Muhakkak eksikliklerimiz olacaktır. Biz siyasette yola Milletvekili olacağız diye çıkmadık. Geçmiş dönemlerde siyasi partilerde bulunduk. Beraber yola çıktığımız arkadaşlarımız Milletvekili seçildiğinde de kendimiz seçilmiş gibi mutlu olduk. Şimdi de öyle. Arkadaşlarımız ve teşkilatlarımızla yola devam ediyoruz. Onlarda aynı düşünüyorlar. Bu bir hizmet yarışıdır. Bu arkadaşlarımız bizim yanımızda ceplerinden para harcayarak yer alıyorlar. En ufak bir menfaatleri olmadan bizimle birlikte çalışıyorlar.
Siyasette umduğumuzu bulduk diyebilmemiz için; “Millet ne zaman Allah razı olsun derse” bizde siyasette umduğumuzu bulduk diyebileceğiz.
 
2015 seçimlerinde tekrar aday mısınız?
 
Bir siyasetçinin bana göre en yanlış cevabı; “Bir daha ki dönemde aday değilim” cevabıdır…
Son olarak söylemek istedikleriniz ve mesajınız var mı?
Bizim Giresun olarak yerel dinamikler açısından birlikte hareket edememe gibi bir sorunumuz var. Bizim bir araya gelmemiz kamuoyu olarak birlikte hareket etmemiz lazım. Bunlar gelecek hizmetlerle ilgili bize şevk verir. Başta sivil toplum örgütleri, medya, kamu kuruluşları, tüm Giresun camiası bunu birlikte yapmak zorunda. Bizi de eleştirebilirler. Hakaret boyutuna varmamak koşulu ile her türlü eleştiriye de açığız. Eleştirirken de projeler getirirlerse çözüm yollarını birlikte aşarız.
Neticede şundan da mutluyuz ki; hasbel kadar AK Parti 10 yıldır iktidar da ve Giresun kamuoyunda bu zamana kadar talep görmüş ne kadar değer varsa hepsi hayata geçmiştir. Ne kadar Giresun’un hayali varsa bu hayallerin hepsi hayat bulmuştur.

Bunlar da aşama aşama; yapılamaz denilen her şeyi yapılır kılarak bugüne geldik. Ben Bulancak kökenliyim Ama Giresun’un her yerine eşit mesafede yaklaşarak hizmet ettim. Etmeye de devam ediyorum. Ve tüm bunlar söz vermeden yaptığımız işlerdir. Ama dedik ki bunlar Giresun’un ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyaçları mutlaka yapmamız lazım anlayışıyla hareket ettik…
Son olarak; Gazete Savaş’a yayın hayatında başarılar diliyor, böyle kaliteli bir gazeteyi Giresun’a kazandıran başta İmtiyaz Sahibi Osman Kıroğlu ve ekibini kutluyorum. Geniş bir kadroyla geniş bir alanda Giresun’un her türlü sorununda da bizlere de rehberlik ederek uzun bir yayın hayatı diliyorum….
 
Teşekkür ederiz…

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Söz, vermedik, hizmet, ürettik!,
Yorumlar
Yazarlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.04.2021
Bugün
- 10°
Pazar
- 11°
Pazartesi
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 09.04.2021
İmsak
04:21
Sabah
05:50
Öğle
12:33
İkindi
16:12
Akşam
19:06
Yatsı
20:30
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı