301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 14:48
 
ORTODONTİK TEDAVİSİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER
"Gülmek, yan etkisi olmayan yatıştırıcı bir ilaçtır" demiş Arnold Henry Glasow. Ancak diş yapımızla alakalı bazı sorunlar zaman zaman bizim bu isteğimizi geri çeviriyor. Büyüme gelişim dönemi sürecinde veya sonrasında diş, çene ve yüz bölgelerinin birtakım bozukluklarıyla karşılaşabiliyoruz. Diş ve çenelerdeki bu bozuklukları önlemek, durdurmak ve ortadan kaldırmak için halk arasında diş teli olarak bilinen ortodontik tedaviye başvurabiliyoruz. Diş teli taktırmayı düşünüp, bu konuda kafasında soru işaretleri bulunan herkesin pür dikkat okuyacağı, çok özel bir yazı hazırladık.
Sağlık Haberi


Kelime anlamı “düzgün diş” olan ortodonti tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için derledik ve hastalarının beklentilerini en üst düzeyde karşılayabilecek bilgi ve donanıma sahip olduğunu düşündüğümüz Ortodontistlerimiz Dr. Dt. Feyza Gedik ve Dr. Dt. Mehmet Gedik 'e sorduk.

Günümüzde ortodonti ile ilgili hemen hemen herkesin bir fikri var. Fakat yine de işin doğrusunu uzmanından öğrenelim. Ortodonti nedir?

Ortodonti, diş hekimliğinin diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen ve 5 yıllık diş hekimliği lisans eğitiminden sonra en az 4 yıl daha doktora veya uzmanlık eğitimi alınarak elde edilen uzmanlık dalıdır. Ortodonti, ayrıca Latince’de düz anlamına gelen “ortos” ve diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinden köken alan bir kelimedir. Fakat bana göre ortodonti günümüzde estetiğe olan yüksek ilgiyle birlikte insan yüzünde ilk anda göze çarpan dişlerin daha estetik görünmesini sağlayarak insanlara yüksek özgüven ve mutlu gülüşler kazandırabilen ve bunu dişlere hiçbir zarar vermeden temin edebilen bir sanat dalıdır.

Peki Mehmet Bey ortodonti hakkında merak edilenlere geçelim. Ortodonti tedavisine ne zaman başlanmalı? Bu tedavi her yaşta yapılabiliyor mu?

Halkımız arasında yaygın olarak bilinenin aksine ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerinin olduğu her yaşta yapılabilmektedir.Diş ve çevre dokuları sağlıklı olan  65 yaşında tedavisini yaptığım hastalarım oldu. Erken yaşlara gelecek olursak çenede ve yüzdeki iskeletsel bozuklukların erken dönemde teşhis ve tedavisi için 6-7 yaşından itibaren çoçuklarımızın ortodontik muayenesinin yaptırılmasını tavsiye ediyorum.

Diş telleri çıktıktan sonra dişler eski haline döner mi?

İnsan vücudunda olduğu gibi dişlerde de hayat boyunca süren bir hareket ve değişim söz konusudur. Ortodontik tedavimiz bittikten sonra evet dişlerimizde ilk pozisyonlarına dönme eğilimi bulunmaktadır fakat  ortodontistiniz tarafından bu geri dönüşü engellemek ve en aza indirmek için pekiştirme tedavisi yapılacaktır. Pekiştirme tedavisi birkaç şekilde yapılabilir. Ya dişimizin arkasına sabit ince bir tel (lingual retainer) yapıştırılır, ya da şeffaf plaklar gibi takılıp çıkarılan aygıtlar kullanılır. Pekiştirme tedavisi aşaması doğru uygulandığı sürece dişlerde eski haline dönme olmaz.

  

Ortodontik tedavinin hedefi nedir?

Genel olarak ortodontik tedavinin asıl hedefleri; çiğneme fonksiyonunun düzeltilmesi, oklüzyondan kaynaklı  konuşma bozukluklarının düzeltilmesi, ağız hijyeninin daha iyi sağlanmasına yardımcı olunmak, estetiğin sağlanması ve hastanın toplum içinde kendine olan güvenini artırarak psikolojik destek sağlamaktır. Ancak bana göre bunların en başında  kişinin özgüvenli ve mutlu bir şekilde gülmesini sağlamak gelir.

Ortodonti Tedavi Ücretleri Ortalama ne kadar?

Vakaya, çağraşıklığın miktarına veya seçilecek tedavi yöntemine göre tedavi fiyatları değişmektedir. Bu yüzden hastanın muayenesinden sonra ancak tedavi fiyatını belirleyebilmekteyiz.

Teknoloji sürekli ilerliyor ve ortodonti alanında da kendini gösteriyor. Teknolojinin ilerlemesinin ortodonti alanına etkileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Tabii ki her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de ileri teknolojinin büyük faydaları oluyor. Şeffaf plaklar ile yapılabilen telsiz ortodontik tedaviler sayesinde dişlerinizin tedavi sonunda nasıl görüneceğini daha tedavi başlamadan görüntüleyip hastalarımızın onayını aldıktan sonra tedavinin başlamasına karar verebiliyoruz. Teknolojinin ilerlemesiyle özellikle kliniğimizde kullanmaya özen gösterdiğimiz yüksek teknolojili ürünler sayesinde çok daha hızlı ve konforlu tedaviler yapabiliyoruz.

  

Ortodontik tedavi alanında ne gibi gelişmeler var?

Uzunca bir süre diş çapraşıklıklarının tedavisinde tek seçenek diş telleriydi. Ancak teknolojiyle birlikte ortodontik tedavi seçenekleri de gelişti; yeni teknolojik ürünler ve araçlar ortaya çıktı. Bunlardan en önemlilerinden biri, diş çapraşıklığı tedavisinde devrim niteliği taşıyan şeffaf plak tedavisidir. Invisalign markasının temin ettiği bu şeffaf plaklar sayesinde hastalar uzun ve kısıtlayıcı braket tedavilerine gerek kalmadan çok daha kısa süren, zahmetsiz, hayatın akışını sekteye uğratmayan tedaviye ulaşabiliyorlar. Bu şeffaf plaklar sayesinde hastalar metal diş tellerinde olduğu gibi estetik kaygılar yaşamıyor; tedaviden kaçınmıyor ya da yarıda bırakmıyor. Kendileri kolayca takıp çıkarabiliyor ve herhangi bir kısıtlama olmadan istedikleri gibi yiyip içebiliyorlar. Böylece özel günlerde görünüşleri sebebiyle strese girmiyor, hayat akışları bozulmuyor.

Invisalign sayesinde hastalar uzun ve kısıtlayıcı braket tedavilerine gerek kalmadan çok daha kısa süren, zahmetsiz, hayatın akışını sekteye uğratmayan tedaviye ulaşabiliyorlar.

Yaklaşık 5 yıldır ortodonti uzmanı olarak görev yapıyorsunuz. Gerek sosyal medyanızı incelediğimizde gerekse de internetten hasta yorumlarınıza baktığımızda hastalarınızla çok iyi diyaloglar kurduğunuzu ve hastalarınızın çok mutlu olduklarını görüyoruz. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

İnsanın sevdiği işi yapması kadar keyif verici bir şey yok bu yüzden de bu mutluluk hastalarınıza da ister istemez yansıyor. Mesleğimi yaparken elde ettiğim tarifi mümkün olmayan bir mutluluk kaynağı var; o da yıllardır özgüvenlerini kaybetmiş toplum içinde gülmenin korkulu rüya haline geldiği hastalarımın telleri ilk çıktığı andaki mutlulukları. Onların özgüvenli bir şekilde artık çok daha mutlu gülebilirim ifadeleri beni de çok mutlu ediyor. Bu yüzden mesleğime "Mutlu Hasta Mutlu Hekim" sloganıyla devam ediyorum.

  

Peki bu tedaviden yararlanmak isteyen okuyucularımız size nasıl ulaşabilecek.

ORDU ORTODONTİ Kliniğimizde  onları ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Sosyal medya üzerinden ve klinik numaralarımızdan kafalarına takılan bütün sorularını danışabilirler

 Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ortodonti 4-5 yıllık uzmanlık eğitimi sonrası elde edilen bir branştır. Bu yüzden eğer diş teli tedavisi olmak istiyorsanız  muhakkak bir uzmana danışmalısınız. Uzmanı olduğunu iddia eden ama maalesef uzmanlık eğitimi almamış birçok diş hekimi yüzünden mağdur olup çaresiz kalan binlerce insan var. Bu yüzden bu konuda temkinli olmalısınız. Ayrıca eğer dişlerinizin görüntüsünden mutlu değilseniz toplum içinde gülerken veya fotoğraf çektirirken dişlerinizi göstermekten rahatsızlık duyuyorsanız buna ömür boyu katlanmaktansa bir ortodonti uzmanına başvurun.

   

www.orduortodonti.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ORTODONTİK, TEDAVİSİ, HAKKINDA, MERAK, EDİLENLER,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 27.01.2021
Bugün
13° - 15°
Perşembe
- 10°
Cuma
- 10°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 27.01.2021
İmsak
06:07
Sabah
07:35
Öğle
12:44
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:06
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı