301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 20:55
 
Mülakatlarla Gençlerin Geleceği Çalınıyor
Röportaj Haberi


Mülakatlarla Gençlerin Geleceği Çalınıyor
İYİ Parti Bulancak İlçe başkanı Nesim Çelik; Kamuya personel alımında uygulanan ‘’Mülakat’’ yönteminin adaletsizlik ve haksızlık için kılıf olduğunu belirtti.

Gazetemize konuşan Çelik; Kamu personeli seçme sınavında yüksek not almasına rağmen; AKP’li olmayan gençlerin mülakat komisyonu tarafından elendiğini iddia etti.
Çelik; Orman Genel Müdürlüğü Orman mühendisliği kadrosu açtı. 70 olan baraj notu 60‘a indirilmiş, mülakatta yüksek not alanların tamamı 60 puan alanlardan seçilmiş ve kadroya alındılar. Gençliğin geleceği çalınıyor’’ dedi.
Konuyu TBMM gündemine, İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuroğlu’nun taşıdığını belirten Başkan Çelik, mülakatta uygulanan yöntemlerin ve uygulamaların tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi; “ Orman Genel Müdürlüğünün 4/b’ li çalışmak üzere bin 150 Orman mühendisi kadrosu açtı. Başvuru şartı olarak; daha önce bütün alımlarda KPSS’den en az 70 puan alma şartı aranırken, bu defa 60 puana indirildi. 3 bin 44 kişi başvuruda bulundu, 2 bin 900 civarında mühendis mülakata girdi.
Sonuçlar 7 Şubat 2020 günü açıklandı. Buraya kadar normal görünse de KPSS puan sınırının 70 den 60’a indirilmesinin sırrı anlaşılmadı. Sonuçlar incelendiğinde sırrı çözüldü ve gördük ki; 60 sınırına yakın KPSS puanı alan adaylar, ne hikmetse mülakatta çok yüksek puanlar aldılar, daha doğrusu tam kazanmalarına yetecek kadar puan aldılar.
KPSS’de 64 puan alan, mülakatta 85, 62 puan alan 86, 60 puan alan 90 puan alarak mülakatı kazanmış oldular. 70 puanın altında KPSS puanı almış olmak, adeta avantaja dönüşmüştür. Kısacası şunu söylemek gerekir ki KPSS den düşük puan alanlar mükâfatlandırıldı. Yüksek puan alanlar cezalandırıldılar. Mülakatta 70 aştı alanların otomatik olarak elendiğini de bilgilerinize sunmak isterim. Buna da misal vermek gerekirse; KPSS den 85 puan alana mülakatla 63; 86 alana 61, 92 puan alanada 59 puan verilerek elenmiştir. Diyerek uygulamayı eleştirmiştir.
Yılarca FETÖ’cüler soruları çalıyorlardı. Çalınan sınav soruları değil, Türk çocuklarının emekleriydi. Türk geçlerinin hakları umutları gelecekleri çalınmış oldu. Çalanlar FETÖ’cüydü; ama onlarla beraber bu işi yürütenler kimlerdi. Şimdi yaşananlarda benzer değil mi ? Bu uygulama mühendisler arasında haksızlığa yol açmıyor mu? birilerin hakları çalınmıyor mu ? Buna hangi vicdan EVET diyor. Bumu yapanlar, talimat verenler kimdir? Siyasi ayağı yok mu dur? Bu konular milletimiz derinden yaralamaktadır. Aslanın hakkını kediye vermek vicdanları sızlatmaktadır. Bu yönde bizleri yönetenleri adaletli olmaya davet ediyoruz. Hak kiminse ona verilmesi tek istek ve arzumuzdur.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Mülakatlarla, Gençlerin, Geleceği, Çalınıyor,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 02.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı