301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 16:09
 
Mücavir Alanlar Belediye Sınırları İçerisine Alınarak Şehirleşmede Ayrıntılar Kaldırılmalı
Mücavir Alanlar Belediye Sınırları İçerisine Alınarak Şehirleşmede Ayrıntılar Kaldırılmalı.
Gündem Haberi


Giresun Belediyesi Başkanlığı geçen yıllarda il merkezi sınırları köylerini Bulancak mücavir olan sınırlarına kadar şehir merkezi sınırları içerisine dâhil etmiştir. Bu uygulamalar da, Bulancak Belediyesinin mücavir alan içerisinde bulunan, Bulancak’ın “Yalıköy” Giresun Belediyesi şehir merkezi sınırları ile komşu olmuştur. Giresun Belediyesi, Giresun’un “Erikliman” köyünü, Erikliman mahallesi Bul-ancak’ın “Yalıköy” ile komşu sınırları durumu ortaya çıkmıştır.
Bu doğrultuda Bulancak Belediyesi’nin mücavir alan içerisinde yerleşim alanlarının(köyleri) Bulancak şehir merkezi, Belediye sınırları içerisine alınması doğrultusunda çalışmalar yapılarak mahallelere dönüştürülmelidir. 
Adı geçen bu köy yerleşimlerini sahil bandı ve iç bölgelerine, Bulancak Belediyesi Başkanlı-ğınca mücavir alan olarak, Bulancak Belediyesince hizmet verilmektedir.
Bulancak Belediyesi her ay, İller Bankasından şehir merkezi nüfusu sayısına istinaden aylık yaklaşık 600 bin TL civarında Belediye bütçesine katkı sağlanmaktadır. Bu gelirin her sene içerisinde arttığı da bilinmektedir. 
Muhalefet partileri yukarıda adı geçen köylerin Belediye Meclisi toplantısında Belediye şehir merkezi sınırları içerisine alınmasını istemişti. Fakat, Bulancak Belediyesi Meclisi iktidar üyelerinin bu isteğe soğuk bakması ve yerel seçimlerde oy alamayız, düşüncelerinden ileri geldiği siyasi kulislerde ve partilerce ifade edilmektedir.
Konuya ilişkin gazetemize konuşan köy sakinleri Belediye Meclisi üyeleri 4 köyün Bulancak Belediyesi Merkez sınırlarına kabul edilmemesi (dâhil) durumuna siyasi bakış açısı baktıklarını vurgulayarak;
Bulancak Belediye Başkanlığı adı geçen bu köylere yıllardır mücavir alan bölgesi olarak hizmet götürmektedir. Mahalli seçimlerde bu köylere siyasi bakış açısıyla bakarak oy alamazsak düşüncelerinden ileri geldiğini ifade etmektedirler. Bu bakış açısı da, Bulancak halkının Belediyesi olarak, kâğıt üzerindeki Belediye merkez sınırları nüfusundan daha fazla ilçenin nüfusunun 65 bin olduğunu, şehir merkezlerinde oturan birçok ailelerin nüfuslarının muhtar seçimleri nedeniyle köy nüfuslarına kayıtlı olduğunu, Belediyenin her sene büyük bir gelir kaybına uğradığı göz ardı edilmemelidir. Hizmet alımında siyasi bakış açısının bir kenara itilmesi gerekir” diye konuştular. 

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Mücavir, Alanlar, Belediye, Sınırları, İçerisine, Alınarak, Şehirleşmede, Ayrıntılar, Kaldırılmalı,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2021
Bugün
- 10°
Cuma
- 14°
Cumartesi
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2021
İmsak
06:10
Sabah
07:39
Öğle
12:43
İkindi
15:14
Akşam
17:37
Yatsı
19:00
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı