301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 15:46
 
KARADENİZ’İN KURTULUŞU TREN YOLU HATLARINA BAĞLIDIR
Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali KARA ülkemizde demiryolu ağı olmayan tek bölge Karadeniz Bölgesi olduğunu belirterek; "Halen Doğu Karadeniz’in Fındık ve Çay gibi ülkemizi dünyada başköşeye yerleştiren ürünlerin avantajlarından ve turizminden yararlanamama sebebinin altyapı yatırımlarının eksikliğinden kaynaklandığı açıktır." dedi
Ekonomi Haberi


Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali KARA Geçtiğimiz günlerde çeşitli ziyaretler ve incelemeler için ilimizi gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’nun Samsun Sarp Demiryolu olarak komple bir şekilde çalışmaya başladık açıklamalarını heyecanla karşıladıklarını belirtti.

Ülkemizde demiryolu ağı olmayan tek bölge Karadeniz Bölgesi olduğuna dikkat çeken Başkan Kara; "Bölgemizin Doğudan-Batıya, Kuzeyden-Güneye Tren yolu hatlarının biran önce hayata geçirilmesi hem bölge hemde ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı kaçınılmazdır. Bugün ülkemizde demiryolu ağı olmayan tek bölge Karadeniz Bölgesidir. Halen Doğu Karadeniz’in Fındık ve Çay gibi ülkemizi dünyada başköşeye yerleştiren ürünlerin avantajlarından ve turizminden yararlanamama sebebinin altyapı yatırımlarının eksikliğinden kaynaklandığı açıktır." dedi

Karadeniz’in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğunu dile getiren Başkan Kara Günümüzde yolcu taşımacılığına uygun olmayan Karadeniz’e ilave çarenin tren yolu hattı olduğu gerçeğini fark etmemiz lazım. Yapılan hava limanları, üniversiteler, Limanlar tren yolu hatları ile doğudan- batıya, kuzeyden-güneye bütün Türkiye ile bütünleşmesi sağlanırsa bu illerin göç veren değil göç alan iller olacağı açıktır. Karadeniz’in kurtuluşu tren yolu hatlarına bağlıdır. Tren yolu hatlarının biran önce hayata geçirilmesi hem ilimiz hem bölgemiz hemde ülkemiz için çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Bölgede gerek demiryolu taşımacılığı, gerek hızlı tren yolu taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir devrim yaratılacaktır. Bu durumda ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel açıdan oluşan basınçlarda azalacak meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, yatırım dağılımı yaşam imkânları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır. "

Hükümetin planladığı Türkiye’nin 100’üncü kuruluş yılındaki 100 büyük projenin içinde olan Karadeniz-Batum Tiflis-Bakü Tren Yolu Projesi geliştirilerek Dünyanın en büyük ülkesi olan Çin’e uluşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük avantaj yaratacağı göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Kara; "kamuoyu bu yönde bilinçlendirilmelidir. Ülkemizin geleceği açısından eğer bu proje yapılacaksa zaten ülkemizde demiryolu olmayan tek bölge bizim Doğu Karadeniz Bölgemiz olmalıdır. Proje ihalesi yapılmış olan Erzincan-Gümüşhane, Tirebolu-Trabzon Tren Yolu hattı ile Samsun-Sarp Hızlı Tren Yolu’nun biran önce hayata geçirilerek uluslararası niteliği ile Dünyada ses getirecek hale getirilmelidir. " ifadelerine yer verdi.

                                                                                                                                                                                                           

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KARADENİZ’İN, KURTULUŞU, TREN, YOLU, HATLARINA, BAĞLIDIR,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 27.01.2021
Bugün
13° - 15°
Perşembe
- 10°
Cuma
- 10°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 27.01.2021
İmsak
06:07
Sabah
07:35
Öğle
12:44
İkindi
15:20
Akşam
17:44
Yatsı
19:06
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı