301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 15:34
 
“HİÇ KİMSE KENDİNİ, ANAYASANIN, YASALARIN ÜZERİNDE GÖRMESİN”
Belediye İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe; “Giresun Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Başkan Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatıyla Şubat ayı maaşlarından itibaren ücretlerde iyileştirmeye gidildiği belirtilmiştir.Sayın Şenlikoğlu ve yönetimi ağızlarına sakız ettikleri “şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı doğrultusunda çalışma” kararlarını uygulamak istiyorlarsa öncelikle gerçeği eğip bükmek yerine Giresun halkına ve belediye emekçilerine karşı dürüst ve açık olmalı, yalancının mumunun yatsıya kadar yanacağını bilmelidir.” dedi.
Siyaset Haberi


Başkan Aytekin Şenlikoğlu ve ekibinin, Belediye-İş’in tarafı olduğu toplu sözleşmenin üçüncü yıl, birinci altı ay ücret zammını, asgari ücret artışı içinde eritme girişimi sendikalarının  çabalarıyla boşa çıkarıldığını belirten Başkan Yeşiltepe;“Sendikamız belediye yönetimine yazdığı yazıda “asgari ücret taban yevmiyelerine %5’lik artışın uygulanması” gerektiğini belirterek yönetimi yasalara hukuka uyma çağrısı yapmıştır. Bu nedenle gerek söz konusu ücret artışı, gerekse de 10 günlük ikramiye hakkı, Sayın Şenlikoğlu’nun işçilere bir lütfu değil, Giresun A.Ş. ile sendikamız arasında imzalanan toplu sözleşmenin ve yasaların gereğidir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yeşiltepe; “Sayın Şenlikoğlu, kar-kış gece-gündüz demeden sokakta çalışan  belediye emekçilerinden “her zamankinden çok daha fazla çalışmalarını ve çok daha fazla hizmet üretmelerini” istemeden once,  iki yıl evvel vermiş olduğu sözünü tutup; ödenmeyen 18 aylık geriye dönük toplu sözleşme farklarını “işçinin alın teri kurumadan” ödemeli, ondan sonra isteklerini sıralamalıdır. İlave ücret artışı, ancak yetkili sendika ile imzalanacak bir protokolle mümkündür.Giresun belediyesi emekçileri  toplu sözleşme farklarını alamadıkları için geçim sıkıntısı çekmekte, hayat pahalılığı altında ezilmektedirler. Dolayısıyla ek ücret artışı analarının sütü kadar helal haklarıdır. Ancak bu yasalara uygun olmak zorundadır.2021’in sonuna kadar Giresun A.Ş.’de yetkili sendika Belediye-İş’tir. Yasa gereği toplu sözleşme imzalanan bir iş yerinde ilave ücret artışı, ancak yetkili sendika ile imzalanacak bir protokolle mümkündür. Bu protokolden de sadece yetkili sendikaya üye olanlar yararlanabilir. Kanuna karşı hile yaparak, hukuk dışı uygulamalara imza atanlar zimmet çıkacağı gibi, hukuk dışı ödeme alanlar da aldıkları ücretleri faiziyle geri ödemek zorunda kalacaklardır.Giresun Belediye yönetimi kendisini yasaların üstünde görüp, hukukun gücü yerine, güçlülerin hukukunu uygulamaya çalışmaya kalksa da sendikamız Belediye-İş, hukukun gücünün, güçlünün hukukuna galip gelmesi için gerçekleri açıklamaya ve mücadeleye devam edecektir. Hiç kimse boş yere gerçekleri gizleyip “sinekten yağ çıkarmaya” kalkmasın.” dedi.

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: “HİÇ, KİMSE, KENDİNİ,, ANAYASANIN,, YASALARIN, ÜZERİNDE, GÖRMESİN”, , ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Yağışlı
Güncelleme: 01.03.2021
Bugün
-
Salı
- 10°
Çarşamba
- 11°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 28.02.2021
İmsak
05:31
Sabah
06:55
Öğle
12:44
İkindi
15:50
Akşam
18:23
Yatsı
19:42
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı