301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 16:46
 
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ'NDEN AÇIKLAMA VE DÜZELTME
Gazetemizin 17 Kasım 2020 tarihli nüshasının 1.sayfasında, yayınlanan ve 3.sayfasında devam eden, “GRÜ OLASI FACİAYA ZEMİN Mİ HAZIRLIYOR” başlıklı haberimize ilişkin Giresun Üniversitesi Rektörlüğü tarafından cevap ve açıklama gönderildi.
Gündem Haberi


Giresun Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada;
“Haberde konu edilen, Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesinde yer alan bazı binalarda öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda yapılan tadilatlar, tümüyle yapı ve iskan mevzuatına uygun olarak yürütülmektedir. Haber içeriğinde yer alan “Bu makinelerin binanın temeline zarar verdiğini, hatta işlev halinde olan bu binalardan kolonların kesildiğini iddia eden vatan-daşlar ilerde yaşanabilecek çökme ve deprem gibi olası afet durumlarında ortaya çıkabilecek can ve mal kayıpları konusunda endişelendiklerini dile getirdiler” ifadeleri tümüyle gerçek dışıdır. Binanın temeli ile ilgili hiçbir faaliyet söz konusu olmayıp, bahsedildiği gibi kolon kesme, taşıyıcı unsurlar üzerinde çalışma kesinlikle yapılmamıştır. Devam eden çalışmaların tümü, Üniversitemiz Yapı İşleri Daire Başkanlığı kontrolörlüğünde, sorumlu mühendis ve diğer teknik ekibin nezaretinde ve sorumluluğunda yasalara ve diğer mevzuatlara uygun olarak sürdürülmektedir. 
Üniversitemiz Güre Yerleşkesinde bulunan İ.İ.B.F ve Fen Edebiyat Fakültesi Binasının bodrum katında Merkezi Yemekhane ve mutfak mahalli oluşturulması için yapılan bakım onarım ve tadilat çalışmaları ile ilgili olarak;
Söz konusu binanın bodrum katında mevcutta bulunan amfilerde ve koridorlarda, kademelerin oluşturulması için binanın mevcut radye temelinin üzerine yapılan dolgu imalatları iş makineleri ile kaldırılmış ve taşınmıştır. Söz konusu katta oluşturulan mutfak ve yemek-hane mahallerinin mimari tadilat tasarımı, mevcut statik projede bulunan kolon aplikasyon planına göre yapılmış ve uygulanmaktadır. İnşaat kapsamında imalatlar yapılırken kolon, kiriş, radyetemel  ve betonarme perde  gibi taşıyıcı elemanlara zarar verilmemesi öncelik olarak belirlenmiş ve tadilat projesi bu hassasiyette hazırlanarak uygulanmıştır. Bahse konu hassasiyete örnek olarak; mutfak mahallinde bulunan yer süzgeçlerinin atık su çıkış kotunun derin olması ve  radye temelin zarar görmemesi için söz konusu süzgeçler yandan çıkışlı olarak seçilmiş ve radye temel üzerinde oluşan kot farkı tesviye tabakasının altında stabilize dolgu yapılarak imalat tamamlanmıştır. Mevcut radye temelin üzerine tesviye tabakası yapılarak zemin kaplama imalatları yapılmıştır. İddia edildiği üzere “kolon kesmek” ve “kesilen kolonların yerine alçı ve seramik yapılması” gibi bir uygulama söz konusu değildir ve yapılması da teknik açıdan mümkün değildir.
Haberde yer alan bilgilerin düzeltilmesi gereği doğmuştur. Söz konusu habere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini bilgilerinize ve kamuoyuna arz ederiz.”

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: GİRESUN, ÜNİVERSİTESİ'NDEN, AÇIKLAMA, VE, DÜZELTME,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.11.2020
Bugün
- 14°
Çarşamba
- 12°
Perşembe
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 23.11.2020
İmsak
05:47
Sabah
07:16
Öğle
12:18
İkindi
14:47
Akşam
17:10
Yatsı
18:34
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı