301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
16 Ağustos 2020 - Pazar 17:53
 
GiRESUN’DA İYİ PARTİ RÜZGARI
İYİ Parti Giresun İl Başkanlığının 2. Olağan İl Kongresi 16 Ağustos 2020 Pazar günü saat 11.00’de gerçekleştirildi. Tek listeyle gidilen seçimde ABDULKADİR EROĞLU katılan 350 delegenden, oy kullanan 277 kişinin oyunu alarak, başkan seçildi.
Siyaset Haberi


Başkan Eroğlu'nun yönetim kurulu listesi de belli oldu. Buna göre YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ; Levent Tosun, Emre Kara, Harun Cici, Sema Özkan, Hüseyin Gökal,  Arif Özbay, Halit Vurguncu, İbrahim Bozoğlu, Halit Atmaca, Alaettin Akçay, Cengiz Kurt, Kamil Tokul, Hatice Aydoğan, Nuriye Selçuk, Feyza Tiryaki,  Murat Mumcu, Ali Ocak, Aynur Ayhan,  Sebahattin Yılmaz, Turan Özdemir, Yunis Meral, Gönül Sarı, Hasan Karaman, Arife Yanıkömer, Ali Bahri Çakır, Mürsel Bostancı, Şükran Bozalioğlu, Necati Kara, Arzu Orcan, Erdal Sarıbayraktar, Harun Tekin yer aldı. 
Gerçekleştirilen kongrede İYİ Parti Disiplin Kurulu Başkanı Av. ÜNZİLE YÜKSEL; İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Sözcüsü YAVUZ AĞIRALİOĞLU ve Giresun yeni il başkanı seçilen Başkan ABDULKADİR EROĞLU konuşma gerçekleştirdi.
İYİ Parti MDK Başkanı Yüksel hükümeti hedef alarak SEKA ‘yı tasfiye edenlerin kendilerine yerlilik ve millilik dersi veremeyeceğini söyledi. İyi parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs ise fındık ticaretinin İtalyanlara bırakılmasının izahı olmadığını söyledi. Partisinin Giresun il kongresinde konuşan Örs,  İYİ Parti‘nin iktidara yürüdüğünü de belirtti.
Gerçekleştirilen kongrede etkin bir konuşma yapan İYİ Parti Sözcüsü YAVUZ AĞIRALİOĞLU "kürsülerde iyi şeyler söylemekle iyi bir siyasetçi olunmuyor. İyi bir siyasetçi kürsülerde söylediklerini, yolun başında söylediklerini yetki aldıklarında da yapabilme kabiliyeti gösterebilmesidir." dedi. Parti sözcüsü Ağıralioğlu; hükümetin milletin sorunlarını göz ardı ettiğini vurgulayarak; "Meyve ve sebze fiyatlarının yüksek olmasından, mutfakta tencere kaynamamasından şikayet eden vatandaşa 'mevsiminde sebze tüketin' diyen bir tarım bakanlarının ülkesinde yaşıyoruz. Doğalgaz faturaları önceki yıllara göre çok fazla geliyor diyen vatandaşa 'doğalgaz vanasını düşürün' diyen deha Bakanlar görmeye başladık. Zeka kriz arttıkça Kabinenin zekasında da bir gerileşme görmeye başladık." dedi. 
İYİ Parti il kongresinde konuşma yapan Başkan ABDULKADİR EROĞLU;  Türkiye'nin  Korona salgınına, eş zamanlı olarak dört krizi yaşarken yakalandığına dikkat çekti. 
Eroğlu; "Bunlar; Popülist uygulamalarla kurumları yıkan ve hukukun üstünlüğü ilkesini yok sayan tek adam rejiminin neden olduğu devlet krizi, İç barışı tehlikeye düşürecek ölçüde Türk Milletini ayrıştıran milli birlik krizi,  Türkiye’nin üretimden kopup dış borç bağımlısı bir rant ekonomisi olmasının sonucunda saplandığı ekonomik kriz, Türkiye’nin demografik yapısını değiştirerek milli kimliğini tahrip ederek, iç savaş sosyolojisi hazırlayan Suriye ve Suriyeli sığınmacılar krizleridir." dedi.
Bu krizler için İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener,“memleket masası etrafında birleşelim, konuşalım” sözlerini hatırlatan Başkan Eroğlu, "Cumhur İttifakı’nın büyük ve küçük ortakları reddetmişlerdi, şimdi ise yerli ve milli bulup masaya davet ediyorlar. Hangi görüşlerine itimat edeceksin!" ifadelerine yer verdi.
AKP hükümeti ile birlikte kurumların işlevsizleştirildiğine, artan kadın cinayetlerine, ekonomideki çöküşe ve yolsuzluklardaki artışa değinen Eroğlu "hukukun ve adaletin mumla arandığı, gerçeklerle bağlarımızın koparıldığı bir dönem yaşıyoruz." dedi.  
  “EN BÜYÜK VE EN ORGANİZE YOLSUZLUK GİRESUN’DA OLDU”
      Tarihin en büyük ve en organize yolsuzluğunun Giresun’da olduğuna dikkat çeken Başkan  Eroğlu; "AKP hükümeti, Giresun SEKA Aksu Kağıt Fabrikası'nı, özelleştirme programı çerçevesinde, 12 Eylül 2003'te, Milli Gazete'nin yan kuruluşu olan Milda'ya, 5 milyon liraya sattı. Hazırlanan değer tespit raporunda 60 milyon lira değer biçilen fabrikayı alan Milda, Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın yakınları tarafından kurulmuştu. Ankara merkezli şirket, fabrikayı 5 yıl çalıştırılma zorunluluğuyla almasına rağmen kısa bir süre üretim yaptıktan sonra TEDAŞ, SSK, Maliye, belediye, vergi dairesi ve işçilere toplam 40 milyon lira borçlanıp fabrikayı kapattı. Özelleştirme İdaresi, sözleşme şartlarına uyulmadığı için fabrikayı geri almak yerine duruma seyirci kaldı. 
2010 yılında yandaş Milda, 5 milyon liraya aldığı Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikası'nın makinelerini, 11 milyon liraya hurdacıya sattı. 2013 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Giresun İl Özel İdaresi, SekaKağıt Fabrikası'nın 684 dönümlük fabrika arazisini 68 milyon liraya Milda'dan satın aldı. Arazi daha sonra proje yapması için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) devredildi. Milda, özelleştirme ihalesiyle 5 milyon liraya aldığı GiresunSEKA Aksu Kağıt Fabrikası'ndan toplam 79 milyon lira gelir elde etmiş oldu." dedi.
"ÇEVRE YOLU BULUNMAYAN TEK İL GİRESUN’UMUZDUR"
       Giresun'un sahipsizliğine de dikkat çeken Eroğlu; "Karadeniz bölgesinde komşu 4 vilayetimiz Samsun, Ordu, Trabzon ve Rize’nin “Güney Çevre Yolu” var olup, çevre yolu bulunmayan tek il Giresun’umuzdur. Bizde iktidar milletvekili ya da sorunları yeterince anlatan siyasetçi sanırım yok. Güney çevre yolu, Giresun’un sorunlarının yarısını çözecektir. En öncelikli sorunumuz Şehir içi trafiği olup, liman giriş çıkışları, şehrin güneye doğru genişleyip ferahlaması sağlanacaktır. Liman, liman olmaktan çıktı. Depo haline geldi. İstanbul limanının gümrüklü deposu, limanın içinde değil, Ataşehir’dedir. Bizim liman ise depo ve buğday silosu haline geldi. Güzelim kale mahallesi turistik millet bahçesinden, o güzelim manzaradan, toz seyredilmektedir. Hiç olmazsa filtre zorunluluğu getirilmelidir.
“YAPILAN KÖPRÜ VE VİYADÜKLER KULLANILMADAN ESKİDİ”
   Sivas,İç Anadolu ve Güneye şehirlerarası yol olan Dereli-Şebinkarahisar yolu ve Eğribel Tüneli inşaatı, senelerdir devam etmektedir. Hele Dereli yolu, 50 senedir yapılıyor. Yapılan köprü ve viyadükler daha kullanılmadan eskidi. Bu yol, Dereli veya Şebinkarahisar’a lazım değil.Bu yol, Giresun’a lazımdır. 1870 yılında bunun lüzumunu gören Sivas valisi Halil Rıfat Paşa tarafından yapılmış, 150 senedir devlet bu yolu bitirememiştir. Bu yolun üstüne,Rize’de OVİT Tüneli, çift tüplü olarak tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Bu yolun üstüne,Ordu Mesudiye yolu, onlarca tünel ile hizmete girmiştir. Bu yol Orta Anadolu’nun Sivas ve Kayseri’nin ihraç limanı Giresun’u yapacaktır. Bu yol Giresunlunun yoludur."
"FINDIĞA HAYIR OYU VERENDEN GİRESUN’A NE FAYDA GELECEK"
     Piyasadaki fındık sorunlarına da değinen Eroğlu; "TBMM’de fındık araştırma önergesine hayır oyu veren milletvekiline buradan soruyorum. Giresun’un en önemli hayati, olmazsa olmaz konusu fındıktır. Fındığa hayır oyu verenden Giresun’a ne fayda gelecek arkadaşlar?
Fiskobirlik’in SEKA gibi talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Şehir içindedeniz kenarındaki iki arsasına, kanunsuz bir şekilde iki parti arasında 3 Nisan 2019 tarihinde, hiç proje ve denetim firması belli olmamasına rağmen,tarihi ve çok güzel bir genel müdürlük binasının olduğu arsaya, o tarihi binayı yıkarak 30 ofisli bina; yol kenarındaki arsaya ise 58 dükkanlı AVM ile 36 adet apartman dairesi planlanmış ve ruhsat verilmiştir. Hiçbir yasal dayanağı olmayan ruhsatların iptal edilmesini sayın belediyemizden talep ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı Fiskobirlik’e ortak olmaya çağırıyorum. Efit AŞ’ye ait entegre tesislerine ise GiresunÜniversitesi talip ve üniversiteye giden kocaman yol olmasına rağmen, entegre arazisine anıtsal kapı yapacakmış. Tabii ki kapının devamı olan entegre arazisi de üniversiteye verilecek ki anıtsal kapıdan yol açılarak üniversiteye gidilebilinsin. Anıtsal kapı yapılacak deniz manzaralı oda olacak diye, 400 kişinin çalıştığı fabrika kapatılabilir mi? Fabrikanın yenisini kurmakister Sakarya ya da ister Bulancak olsun, entegreye kurulması maliyetinin en az on katıdır.Fiskobirlik entegre yatırımlarına devam edip çikolata fabrikasını gerçekleştirmelidir. Çikolata fabrikasını Sakarya’ya kurmaya kalkanlar da hayal görmesinler. FİSKOBİRLİĞİN SEKA GİBİ TALAN EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
Çay üretiminde Türkiye ve Giresun rekor kırıyor ama toplam çay üretiminin yarısını ÇAYKUR alıyor ve bunun yanında ayrıca çay ithal ediyoruz. Türkiye’de üretimi ucuzlatıp da buralara çay fabrikası kurmak çok mu zor. Ama Türkiye’de üretim pahalı tabii ki,çünkü benzinin sırtında dünya kadar vergi var. Elektrik faturasın-da 20 kalem vergi var. İşçi çalıştırmanın maliyeti her şeyden fazla. Üretim maliyetlerini düşürerek, yurt dışından ithal edilen çayı Türkiye’de üretmek mümkün.
   “SAMSUN’DA, ORDU’DA VE RİZE’DE KENEVİR EKİMİ SERBEST,  GİRESUN’DA YASAK”
 Komşu illerde kenevir ekiminin serbest olduğuna değinen Başkan Eroğlu; "Bu hafta, gazete haberine göre Espiye’de 2 vatandaş kenevir ekiminden tutuklanmış. Samsun’da, Ordu’da ve Rize’de kenevir ekimi serbest, Giresun’da yasak. Halbuki Aydın Üniversitesi’nde yapılan bir çalıştayda,Türkiye’de kenevir alanlarının genişletilmesi hükümete tavsiye edilmiştir. Bu kararı Tarım Bakanlığı’na ileterek, Giresun’da da kenevir ekimi serbest bıraktırılabilir. Espiye’de tutuklanan vatandaşa yazık değil mi?" 
“CUMHURİYET VE DEMOKRASİ İÇİN İYİ PARTİ DİYORUM”
İYİ Partinin siyasetteki yerine dikkat çeken Eroğlu; "Kurulurken, kurulduktan sonra ve hala bin bir güçlükle ayakta kalıp, memleket davası güden bir avuç insandır İYİ Parti. Yerli ve milli hassasiyetlerimizi kalben tasdik edecek olan Türk halkıdır.Türk siyasi tarihine İYİ Parti girip, korku duvarlarını yıkmamış olsaydı, bugün ne Deva, ne Gelecek diye bir parti kurulmuş olurdu.
922 ilçe içinden, delege seçimi yapan 260 ilçe arasına girdik. Şehirdeki önemli isimleri partimize kazandırdık. 
Hak hukuk adalet kavramlarının geri gelmesi için, Çağdaş batı değerlerinin kazanılması ve savunulması için, Siyaset için davranmak yerine, doğruları savunmak,muhalefet de olsan doğruya doğru demek için, Dini kutsallarımızı siyasi propaganda aracı haline getirmemek için, Cumhuriyet ve demokrasi için İYİ PARTİ diyorum  Tüm bu duygularla sayın Giresunlu hemşerilerimizi de partimize üye olmaya davet ediyorum." dedi.
Gerçekleştirilen kongrede İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Trabzon İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, Samsun İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Disiplin Kurulu Başkanı Av. Ünzile Yüksel, Tirebolu Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Aydın ve Kazım Tarakçı, CHP Giresun il başkan yardımcısı Zeki Çakrak, Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdulkadir Bektaş, AK Parti Giresun İl Başkan Yardımcısı Haldun Şehitoğlu ve Ömer Faruk Erten, İYİ Parti Ordu eski İl başkanı Çiğdem Çelenk Karakaya, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy,  Artvin Kurucu il Başkanlarından Filiz Akyüz, Trabzon İl Başkan Yardımcıları Osman Deliloğlu ve Seher Melek'in yanı sıra Giresun ilçe siyasileri katılım gösterdi.
Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: GiRESUN’DA, İYİ, PARTİ, RÜZGARI, ,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.01.2021
Bugün
- 16°
Pazar
- 16°
Pazartesi
10° - 17°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 22.01.2021
İmsak
06:09
Sabah
07:38
Öğle
12:43
İkindi
15:15
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı