301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 20:32
 
Gezmişler inşaat sahibi Aykut Gezmiş:Siyasi kariyerime uygun görev isterim
Röportaj Haberi


Gezmişler inşaat sahibi Aykut Gezmiş:Siyasi kariyerime uygun görev isterim
Giresun inşaat sektörünün öncü ve güçlü isimlerinden ve geçen dönem CHP'den Milletvekili adayı olarak genç yaşta önemli bir siyasi çıkış yapan Sayın Aykut GEZMİŞ'le, iş hayatı ve siyasi hedefleri konularında görüştük. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Zafer ÇAMALTI'nın sorularını içtenlikle yanıtlayan GEZMİŞ, yayın hayatına yeni başlayan GAZETE SAVAŞ'a da başarılar diledi.


-Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1972 Keşap doğumuyum. 1993 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. 20 yıldır Giresun’da inşaat işiyle uğraşıyorum. Bir aile şirketi olan Gezmişler İnşaatın şu an ki sahibiyim. Babamla başlayan bir şirket olan Gezmişler İnşaat, 35 yıldır piyasada devam eden ve hiç kesintiye uğramayan ve sektörde Giresun’da lider konumda olan bir şirkettir. Ve inşaat sektörü dışında başka bir iş yapmadım. Bu zamana kadar yaklaşık 3 bin konut ürettik ve 4 şantiyede 500 konutumuzda yapım aşamasında devam ediyor.

Evliyim 2 çocuk babasıyım. Eşim Eczacı Elvan Işık Gezmiş.

 

-Genç yaşta başarılı bir kariyerle Giresun’da inşaat sektörünün öncü ve güçlü markalarından biri oldunuz. Başarı öykünüzü ve tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Her şeyden önce işimi sevmemdir. Ve işimizi iyi yapma iddiasıyla detaylara titizlik göstererek, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak diyebilirim. Güven ve verdiğimiz taahhütleri zamanında yerine getirme gayreti bizi başarıya götüren unsurlardır. Pozitif düşünce de başarının anahtarıdır diye düşünüyorum. Pozitif olmak ve insanların iyiliğini istemek lazım. Sektörde hiçbir arkadaşımı rakibim olarak görmem, hepsini meslektaşım olarak görürüm. Bu yüzden kendimi başarılı görürüm . Sedece bizim sektörde değil, her alanda Giresun bunu yapabilirse başarı da kendiliğinden gelir diye düşünüyorum.

Dediğim gibi bu zamana kadar 3 bin konut ürettik ve devam ediyoruz. 4 ayrı projede 500 konut inşaatlarımızda devam ediyor. Yaklaşık 80 milyon lira bütçeli bir işi yönetiyoruz. 200’ün üzerinde çalışanımızla, çeşitli iş makinelerimiz ve kamyonlarımızla Giresun’da sektörün öncü ve lideri konumundayız. Ana gemisiyiz.Bizim yaptığımız işler insana değer vermek, şehre katkı sağlamak, şehrin estetiğine katkı sağlamak üzerinedir.

 

İnşaat sektöründe durum nedir. Nereye gidiyor?

 

İnşaat sektörü 2000 yılının başlarında bir kriz geçirdi. 2000 -2002 yılları arasında hızlı bir küçülme yaşadı. Ancak 2002’den sonra yavaş yavaş toparlandı ve büyüyerek devam etti. Şu anda tepe noktaya ulaştı. Hatta tepeden de dönerek biraz aşağı doğru düşüşe geçti. Çünkü artık sektör yavaş yavaş doydu ve talebi karşılayacak arz oluştu. Bundan sonrası rekabeti artıracaktır. Bu da piyasaya sadece birkaç iş için girenlerin tekrar çıkmasını sağlayacaktır. Gerçekten bu işle uğraşan inşaat firmaları devam edecektir. İnşaat dışında başka işlerle uğraşanlar tekrar kendi işlerine dönecektir. Böyle de olmalıdır. Motosiklet kullanmak için ehliyet arayan devlet, insanların canının taşınacağı evleri yapanlarda hiçbir ehliyet aramamaktadır. Bi kere burada bir tezat var. Yani herkes inşaat yapabilir durumdadır. Ben bunun sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Dolayısıyla kimse bir iki seferlik inşaat yapamamalı. Ancak bu işi meslek edinmek ve sektörde devamlı olmak istiyorsa olabilir. Patates üretimini bile kontrol altında tutan devlet, hayati önem arz eden konut üretimini kontrol etmemekteydi. Yeni çıkan yapı denetim olayı bunları biraz kontrol altına alacaktır diye düşünüyorum. En azından alıcılar için bir garanti. Biz zaten kitabına uygun çalışıyoruz. Ekstra denetimin sektör açısından olumlu olduğu kanaatindeyim. Ama sektörde hala bir planlama yok. Arzın karşılanması ve dengelenmesini sağlayacak, bir sınır getirecek kontrol mekanizması yok. Sektöre girişler ve konut üretenler o kadar arttı ki oluşan talep fazlalığı ve arz dengesi tam olarak bilinemiyor. Aslında fazla üretimin ne kadar olduğu konusunda spekülasyonlar üretilmesine rağmen sağlıklı bir bilgi de yok. Benim asıl rahatsızlık duyduğumda bu zaten. Burada tüketiciler, konut sahibi olmak isteyenler güvenilir ve sektörde bilinen firmaları tercih ederlerse yanılmazlar. İşini doğru yapanların fazlalık endişesi taşıyacağını da zannetmiyorum. Yılların tecrübesi ve güveniyle iş yapanların ürettiği konutlar her zaman değerini ve sahibini bulmaktadır.

 

Konut sahibi olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Günümüzde şehirde, sıkışık nizam hiçbir sosyal donatı ve imkanı bulunmayan konutlardan kaçan insanlar daha çok siteleri ve sitelerin getireceği imkanları tercih ediyorlar. Ki doğru olanda budur. Ancak kollektif yaşamı getiren site tercihi, kiradan kaçan insanları aidat yükleriyle karşılıyor. Burada dikkat edilmesi gerekende konut sayısı fazla olan siteler olmalıdır. Konut sayısı ne kadar çok olurda paylaşılacak ortak giderlerde o ölçüde azalacaktır. Sektörde tecrübeli ve güvenilir firmaları tercih etmeliler ve bütçelerine uygun projelere girmelidirler.

 

Devam eden projeleriniz nelerdir?

 

En yeni projemiz Adabahçe projemizdir. Bu proje ilkleri Giresun’a getiren bir projedir ve Giresun’da ultra lüks konut ihtiyacına cevap vermesi için üretilen bir projedir. İlk defa bir projenin tanıtım ofisini ve maketini müşterilerimize sunduk. İlk defa bir sitenin logosu, bu kadar kaliteli bir katalogu ve İnternet sitesi var. Yüksek konut sayısıyla daha fazla sosyal donatı ve imkanı var. Bana göre çok başarılı bir proje ve yüzde 40’ şimdiden müşterisini bulmuş bir proje. 2016 da tamamlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte devam toplamda 500 konutluk projelerimiz de devam ediyor.

 

-Siyasette basamakları hızlı tırmanan bir isim oldunuz. Geçen dönem CHP’den Milletvekili adayı olarak bunu tescillediniz. Adaylık dönemi nasıl geçti? Bundan sonraki siyasi hedefleriniz nelerdir?

 

Ben bir fayda sağlamak düşüncesiyle siyasette bulundum. Ülkeme, şehrime, partime, halkıma fayda sağlamak içindi. Benim siyasete girme nedenim benim bir şey olma arzumdan değildi. Aykut Gezmiş’in bir şey olması değildi hedefim. Benim hedefim bir işe yaramaktı. Hizmet etmekti. Bulunduğum süre içinde de gerek Belediye Başkan Vekilliği dönemi olsun gerek il başkanlığı dönemi olsun bunu yapmaya çalıştım. Fayda sağamaya çalıştım. Siyasetçilerinde böyle düşünmesi lazım. İşe yaramayan siyasetçi halkın gözünde siyaset kurumunun itibarsızlaşmasına neden olur. Siyasetçi becerikli olmalı ve becerikli olanların siyasette ilerleme sağlaması lazım. Ülkeye, şehrine insanına katkı sağlaması lazım. Koltuk, maaş veya sıfat için siyaset yapılmaz, yapılmamalı. Koltuğa oturan kişinin o koltuğa bir şeyler katması lazım. Benim bir fikrim var. Yönetmeye dair bir fikrim var. Mesleki açıdan da fikirlerim var. Şöyle olursa güzel olur diyorum ve yapıyorum. İnsanlarda bunu beğenip alıyor. Bu siyasette de böyle. Giresun’un ileri gitmesi için, doğru yönetimi için bir fikrim vardı. Bir idealim vardı. Bunu hayata geçirmek için siyasete girdim. Orada da faydalı olabileceğimi düşünüyordum. Ama kısmet değilmiş. Sonuçta ben orda kendimi bir şey yapmak için çalışmadığım için bir hayal kırıklığına uğramadım. Ben koltuk peşinde değildim. Eğer siyasette bir yere gelebilseydim. Milletvekilliği ya da başka bir görev alsaydım orda fayda sağlamak için olurdum. Kaybettiğim bir şey yok. Sadece yapamadığım hizmetler ve hayata geçiremediğim düşüncelerim vardır.

Biliyorsunuz 2011 seçimlerinde partimden 2. sıra Milletvekili adayıydım. Başarılı bir kampanya yürüttük. Belki de Türkiye’de adaylar arasında en pro aktif, en agresif çalışmayı yaptım. Hem partimi forse etmeye çalıştım hem de plan ve programlarımızı hedeflerimizi anlattık. Elimizden geleni yaptık. Ben bir görev adamıyım. Yani beni defansa koyun defans oynarım. Forvete koyun forvet oynarım. İkinci sıra ya da üçüncü sıra olmam, 1. Sıra olmam önemli değil. Hizmet edebiliyor muyuz ona bakarım.

 

-Siyasette umduğunuzu buldunuz mu? İhanete uğradığınızı düşünüyor musunuz?

 

Dediğim gibi ben bir görev adamıyım. Hizmet etmek için adaydım. Hizmet edemedim diye üzülüyorum. Bana göre benim kaybettiğim bir şey yok. Sadece hizmet eden kadrolar içinde yer alamadım. Benim bir fikrim vardı. Anlatılacak bir hikayem vardı. Söylenecek bir şarkım vardı. Bunları yapamadım. Giresun bunu göremedi. Ama ben öyle geriye bakıp negatif hesaplar yapan biri değilim. Dolasıyla da olan oldu. Geride kaldı. Benim için o konu kapandı artık. Tekrar tekrar konuşmanın bir anlamı yok.

Bundan sonra bize görev düşerse her zaman hizmet etmek üzere hazırız. Şehrime, ülkeme, halkıma hizmet etmek isterim. Zaten şu an da Gezmişler İnşaat olarak ciddi bir hizmet verdiğimi, şehrime değer kattığımı düşünüyorum. Yüzlerce insana iş veriyorum. Piyasada yüzlerce esnaftan alışveriş yapıyorum. Bu da bir katkıdır. Katkı sadece siyaset değildir.

Ben hep hizmet etme düşüncesinde olduğum için tekrar görev düşerse kadrolarda yer alırım. Ama geçmiş bir siyasi kariyerim var ve bu kariyere uygun bir görev olursa olurum.

 

-Giresun hakkında neler düşünüyorsunuz? Giresun nasıl bir şehir?

 

Giresun Karadeniz de sıkışmış bir şehir. Önceden Trabzon-Samsun arasında sıkışmıştı. Şimdi Trabzon-Ordu arasında sıkışan bir şehir. Nüfusun ve Milletvekili sayısının azalması, iddiaların azalması, fındığın gelirinin artık bu bölgede yeterli olmaması, SEKA, Fiskobirlik gibi piyasayı forse eden kurumların durumları, işsizliğin artıyor olması, yığılı bir çok problemin çözülememiş olması ve ticareti, iş hacmini artıracak, sanayiyi, parayı arttıracak unsurların olmaması, bu turizm olabilir, başka bir şey olabilir. Şehri zenginleştirecek ve rahatlatacak doğru hamlelerin yapılamaması şehri sıkıştırdı ve küçülttü. Mesela fındık sanayini geliştirecek, balıkçılığı geliştirecek projelerin hayata geçirilmesi lazım. Giresun özel ilgiye ihtiyacı olan çok geri kalmış bir şehir durumunda ve bizime özel ilgilenilmesi gerekiyor. Bunu da yapacak olan siyasetçilerdir. Bölgeler arası gelişmişlik farkı çok bariz bir şekilde ortaya çıkmış. Samsun, Ordu ve Trabzon’a göre çok ciddi bir şekilde geride kalmışız. Bunu bir suçlama olarak söylemek istemiyorum ama durum bu ve özel ilgiye ihtiyacımız var. Burada sadece siyasetçileri de suçlamak doğru değil. Ortak aklı üretme ve sorunlara çözüm üretme konusunda Giresun halkı doğru ve birlikte de hareket edemiyor. Bir arkadaşımız biraz sivrilse işinde yükselse iyi bir şey yapsa onu takdir etmiyoruz. Ona sahip çıkmıyoruz. Birileri elini taşın altına koysa herhangi bir işte ona hep beraber destek olmamız gerekirken olmuyoruz. Yalnız bırakıyoruz. Ya da biri başarısız olsa ve düşse Allahından buldu diyoruz. Koşalım yardım edelim demiyoruz. İşte Giresun’un durumu bu. Böyle olunca da bir yere gidemiyorsunuz. Sadece siyasetçiye kabahat bulmak ve sorumluluğu sadece onlara atmak işin kolay yanı. 400 bin nüfuslu bir şehir olarak hangi ortak aklı ürettik. Ya da hangi platformda kenetlendik sorusuna samimi cevap vermek gerekir. Bunlar olmadığı sürece biz hayalleri, hedefleri, iddiaları sürekli küçülen bir şehir olmaya devam ederiz. 1960 larda 70 de ilk 15 vilayet arasında yer alan Giresun bugün en son sıralarda yer alıyorsa düşünmek lazım. Bu da son 30 yılda oldu. Birbirimizi yıpratacağımıza bir masa etrafında toplanıp uzun uzun bu konuları konuşmak ve fayda üzerine hızla hareket etmek risk ve insiyatif almak lazım. Basında bu konuda üzerine düşeni yapmalı. Herkes üstüne düşenin farkında olmalı ve ona göre hareket etmeli.

 

-Kendinizi başarılı buluyor musunuz? Kendinize kaç puan verirsiniz?

 

Ben çok çalışkanımdır. Çalışmayı severim. Puanı benim söylemem çok doğru olmaz. İşimiz ve yaptıklarımız ortadadır. Kaygımız hep fayda sağlamaktır ve niyet böyle olmalıdır. Ben bu düşünceyle hayata bakan bir insanım.

 

-Son olarak söylemek istedikleriniz ve mesajınız var mı?

 

Yeni bir gazetesiniz. Başarılı olmanızı diliyorum. Gazetecilik ve Medya çalışmaları toplumun bir şekil almasında çok önemlidir. Sizinde üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyorum. Osman Kıroğlu ve Gazete Savaş ailesinin bu işi düzeyli bir şekilde yapacağına ve şehre bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Şehir medyasıyla, siyasetçileriyle, önderleriyle hedefler ve hayaller üretmelidir. Ve bu hedef ve hayaller hayata geçirilmeye çalışılmalıdır. Bugün hedefler konulmamış durumda. Ve bu konuda gösterilen çabayı yeterli görmüyorum. Bu konuda medyanın, sizinde üzerinize düşen görevler var. Bunu yapacağınıza da inanıyorum. Bu konuda herkesin şehirde kavgayı değil akılı öne çıkaran bir anlayış içinde olmasını diliyorum.

 

-Teşekkür ederiz…

r4
Gezmişler inşaat sahibi Aykut Gezmiş:Siyasi kariyerime uygun görev isterim
Giresun inşaat sektörünün öncü ve güçlü isimlerinden ve geçen dönem CHP'den Milletvekili adayı olarak genç yaşta önemli bir siyasi çıkış yapan Sayın Aykut GEZMİŞ'le, iş hayatı ve siyasi hedefleri konularında görüştük. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Zafer ÇAMALTI'nın sorularını içtenlikle yanıtlayan GEZMİŞ, yayın hayatına yeni başlayan GAZETE SAVAŞ'a da başarılar diledi.


-Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

1972 Keşap doğumuyum. 1993 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. 20 yıldır Giresun’da inşaat işiyle uğraşıyorum. Bir aile şirketi olan Gezmişler İnşaatın şu an ki sahibiyim. Babamla başlayan bir şirket olan Gezmişler İnşaat, 35 yıldır piyasada devam eden ve hiç kesintiye uğramayan ve sektörde Giresun’da lider konumda olan bir şirkettir. Ve inşaat sektörü dışında başka bir iş yapmadım. Bu zamana kadar yaklaşık 3 bin konut ürettik ve 4 şantiyede 500 konutumuzda yapım aşamasında devam ediyor.

Evliyim 2 çocuk babasıyım. Eşim Eczacı Elvan Işık Gezmiş.

 

-Genç yaşta başarılı bir kariyerle Giresun’da inşaat sektörünün öncü ve güçlü markalarından biri oldunuz. Başarı öykünüzü ve tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?

 

Her şeyden önce işimi sevmemdir. Ve işimizi iyi yapma iddiasıyla detaylara titizlik göstererek, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak diyebilirim. Güven ve verdiğimiz taahhütleri zamanında yerine getirme gayreti bizi başarıya götüren unsurlardır. Pozitif düşünce de başarının anahtarıdır diye düşünüyorum. Pozitif olmak ve insanların iyiliğini istemek lazım. Sektörde hiçbir arkadaşımı rakibim olarak görmem, hepsini meslektaşım olarak görürüm. Bu yüzden kendimi başarılı görürüm . Sedece bizim sektörde değil, her alanda Giresun bunu yapabilirse başarı da kendiliğinden gelir diye düşünüyorum.

Dediğim gibi bu zamana kadar 3 bin konut ürettik ve devam ediyoruz. 4 ayrı projede 500 konut inşaatlarımızda devam ediyor. Yaklaşık 80 milyon lira bütçeli bir işi yönetiyoruz. 200’ün üzerinde çalışanımızla, çeşitli iş makinelerimiz ve kamyonlarımızla Giresun’da sektörün öncü ve lideri konumundayız. Ana gemisiyiz.Bizim yaptığımız işler insana değer vermek, şehre katkı sağlamak, şehrin estetiğine katkı sağlamak üzerinedir.

 

İnşaat sektöründe durum nedir. Nereye gidiyor?

 

İnşaat sektörü 2000 yılının başlarında bir kriz geçirdi. 2000 -2002 yılları arasında hızlı bir küçülme yaşadı. Ancak 2002’den sonra yavaş yavaş toparlandı ve büyüyerek devam etti. Şu anda tepe noktaya ulaştı. Hatta tepeden de dönerek biraz aşağı doğru düşüşe geçti. Çünkü artık sektör yavaş yavaş doydu ve talebi karşılayacak arz oluştu. Bundan sonrası rekabeti artıracaktır. Bu da piyasaya sadece birkaç iş için girenlerin tekrar çıkmasını sağlayacaktır. Gerçekten bu işle uğraşan inşaat firmaları devam edecektir. İnşaat dışında başka işlerle uğraşanlar tekrar kendi işlerine dönecektir. Böyle de olmalıdır. Motosiklet kullanmak için ehliyet arayan devlet, insanların canının taşınacağı evleri yapanlarda hiçbir ehliyet aramamaktadır. Bi kere burada bir tezat var. Yani herkes inşaat yapabilir durumdadır. Ben bunun sağlıklı olmadığı kanaatindeyim. Dolayısıyla kimse bir iki seferlik inşaat yapamamalı. Ancak bu işi meslek edinmek ve sektörde devamlı olmak istiyorsa olabilir. Patates üretimini bile kontrol altında tutan devlet, hayati önem arz eden konut üretimini kontrol etmemekteydi. Yeni çıkan yapı denetim olayı bunları biraz kontrol altına alacaktır diye düşünüyorum. En azından alıcılar için bir garanti. Biz zaten kitabına uygun çalışıyoruz. Ekstra denetimin sektör açısından olumlu olduğu kanaatindeyim. Ama sektörde hala bir planlama yok. Arzın karşılanması ve dengelenmesini sağlayacak, bir sınır getirecek kontrol mekanizması yok. Sektöre girişler ve konut üretenler o kadar arttı ki oluşan talep fazlalığı ve arz dengesi tam olarak bilinemiyor. Aslında fazla üretimin ne kadar olduğu konusunda spekülasyonlar üretilmesine rağmen sağlıklı bir bilgi de yok. Benim asıl rahatsızlık duyduğumda bu zaten. Burada tüketiciler, konut sahibi olmak isteyenler güvenilir ve sektörde bilinen firmaları tercih ederlerse yanılmazlar. İşini doğru yapanların fazlalık endişesi taşıyacağını da zannetmiyorum. Yılların tecrübesi ve güveniyle iş yapanların ürettiği konutlar her zaman değerini ve sahibini bulmaktadır.

 

Konut sahibi olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Günümüzde şehirde, sıkışık nizam hiçbir sosyal donatı ve imkanı bulunmayan konutlardan kaçan insanlar daha çok siteleri ve sitelerin getireceği imkanları tercih ediyorlar. Ki doğru olanda budur. Ancak kollektif yaşamı getiren site tercihi, kiradan kaçan insanları aidat yükleriyle karşılıyor. Burada dikkat edilmesi gerekende konut sayısı fazla olan siteler olmalıdır. Konut sayısı ne kadar çok olurda paylaşılacak ortak giderlerde o ölçüde azalacaktır. Sektörde tecrübeli ve güvenilir firmaları tercih etmeliler ve bütçelerine uygun projelere girmelidirler.

 

Devam eden projeleriniz nelerdir?

 

En yeni projemiz Adabahçe projemizdir. Bu proje ilkleri Giresun’a getiren bir projedir ve Giresun’da ultra lüks konut ihtiyacına cevap vermesi için üretilen bir projedir. İlk defa bir projenin tanıtım ofisini ve maketini müşterilerimize sunduk. İlk defa bir sitenin logosu, bu kadar kaliteli bir katalogu ve İnternet sitesi var. Yüksek konut sayısıyla daha fazla sosyal donatı ve imkanı var. Bana göre çok başarılı bir proje ve yüzde 40’ şimdiden müşterisini bulmuş bir proje. 2016 da tamamlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte devam toplamda 500 konutluk projelerimiz de devam ediyor.

 

-Siyasette basamakları hızlı tırmanan bir isim oldunuz. Geçen dönem CHP’den Milletvekili adayı olarak bunu tescillediniz. Adaylık dönemi nasıl geçti? Bundan sonraki siyasi hedefleriniz nelerdir?

 

Ben bir fayda sağlamak düşüncesiyle siyasette bulundum. Ülkeme, şehrime, partime, halkıma fayda sağlamak içindi. Benim siyasete girme nedenim benim bir şey olma arzumdan değildi. Aykut Gezmiş’in bir şey olması değildi hedefim. Benim hedefim bir işe yaramaktı. Hizmet etmekti. Bulunduğum süre içinde de gerek Belediye Başkan Vekilliği dönemi olsun gerek il başkanlığı dönemi olsun bunu yapmaya çalıştım. Fayda sağamaya çalıştım. Siyasetçilerinde böyle düşünmesi lazım. İşe yaramayan siyasetçi halkın gözünde siyaset kurumunun itibarsızlaşmasına neden olur. Siyasetçi becerikli olmalı ve becerikli olanların siyasette ilerleme sağlaması lazım. Ülkeye, şehrine insanına katkı sağlaması lazım. Koltuk, maaş veya sıfat için siyaset yapılmaz, yapılmamalı. Koltuğa oturan kişinin o koltuğa bir şeyler katması lazım. Benim bir fikrim var. Yönetmeye dair bir fikrim var. Mesleki açıdan da fikirlerim var. Şöyle olursa güzel olur diyorum ve yapıyorum. İnsanlarda bunu beğenip alıyor. Bu siyasette de böyle. Giresun’un ileri gitmesi için, doğru yönetimi için bir fikrim vardı. Bir idealim vardı. Bunu hayata geçirmek için siyasete girdim. Orada da faydalı olabileceğimi düşünüyordum. Ama kısmet değilmiş. Sonuçta ben orda kendimi bir şey yapmak için çalışmadığım için bir hayal kırıklığına uğramadım. Ben koltuk peşinde değildim. Eğer siyasette bir yere gelebilseydim. Milletvekilliği ya da başka bir görev alsaydım orda fayda sağlamak için olurdum. Kaybettiğim bir şey yok. Sadece yapamadığım hizmetler ve hayata geçiremediğim düşüncelerim vardır.

Biliyorsunuz 2011 seçimlerinde partimden 2. sıra Milletvekili adayıydım. Başarılı bir kampanya yürüttük. Belki de Türkiye’de adaylar arasında en pro aktif, en agresif çalışmayı yaptım. Hem partimi forse etmeye çalıştım hem de plan ve programlarımızı hedeflerimizi anlattık. Elimizden geleni yaptık. Ben bir görev adamıyım. Yani beni defansa koyun defans oynarım. Forvete koyun forvet oynarım. İkinci sıra ya da üçüncü sıra olmam, 1. Sıra olmam önemli değil. Hizmet edebiliyor muyuz ona bakarım.

 

-Siyasette umduğunuzu buldunuz mu? İhanete uğradığınızı düşünüyor musunuz?

 

Dediğim gibi ben bir görev adamıyım. Hizmet etmek için adaydım. Hizmet edemedim diye üzülüyorum. Bana göre benim kaybettiğim bir şey yok. Sadece hizmet eden kadrolar içinde yer alamadım. Benim bir fikrim vardı. Anlatılacak bir hikayem vardı. Söylenecek bir şarkım vardı. Bunları yapamadım. Giresun bunu göremedi. Ama ben öyle geriye bakıp negatif hesaplar yapan biri değilim. Dolasıyla da olan oldu. Geride kaldı. Benim için o konu kapandı artık. Tekrar tekrar konuşmanın bir anlamı yok.

Bundan sonra bize görev düşerse her zaman hizmet etmek üzere hazırız. Şehrime, ülkeme, halkıma hizmet etmek isterim. Zaten şu an da Gezmişler İnşaat olarak ciddi bir hizmet verdiğimi, şehrime değer kattığımı düşünüyorum. Yüzlerce insana iş veriyorum. Piyasada yüzlerce esnaftan alışveriş yapıyorum. Bu da bir katkıdır. Katkı sadece siyaset değildir.

Ben hep hizmet etme düşüncesinde olduğum için tekrar görev düşerse kadrolarda yer alırım. Ama geçmiş bir siyasi kariyerim var ve bu kariyere uygun bir görev olursa olurum.

 

-Giresun hakkında neler düşünüyorsunuz? Giresun nasıl bir şehir?

 

Giresun Karadeniz de sıkışmış bir şehir. Önceden Trabzon-Samsun arasında sıkışmıştı. Şimdi Trabzon-Ordu arasında sıkışan bir şehir. Nüfusun ve Milletvekili sayısının azalması, iddiaların azalması, fındığın gelirinin artık bu bölgede yeterli olmaması, SEKA, Fiskobirlik gibi piyasayı forse eden kurumların durumları, işsizliğin artıyor olması, yığılı bir çok problemin çözülememiş olması ve ticareti, iş hacmini artıracak, sanayiyi, parayı arttıracak unsurların olmaması, bu turizm olabilir, başka bir şey olabilir. Şehri zenginleştirecek ve rahatlatacak doğru hamlelerin yapılamaması şehri sıkıştırdı ve küçülttü. Mesela fındık sanayini geliştirecek, balıkçılığı geliştirecek projelerin hayata geçirilmesi lazım. Giresun özel ilgiye ihtiyacı olan çok geri kalmış bir şehir durumunda ve bizime özel ilgilenilmesi gerekiyor. Bunu da yapacak olan siyasetçilerdir. Bölgeler arası gelişmişlik farkı çok bariz bir şekilde ortaya çıkmış. Samsun, Ordu ve Trabzon’a göre çok ciddi bir şekilde geride kalmışız. Bunu bir suçlama olarak söylemek istemiyorum ama durum bu ve özel ilgiye ihtiyacımız var. Burada sadece siyasetçileri de suçlamak doğru değil. Ortak aklı üretme ve sorunlara çözüm üretme konusunda Giresun halkı doğru ve birlikte de hareket edemiyor. Bir arkadaşımız biraz sivrilse işinde yükselse iyi bir şey yapsa onu takdir etmiyoruz. Ona sahip çıkmıyoruz. Birileri elini taşın altına koysa herhangi bir işte ona hep beraber destek olmamız gerekirken olmuyoruz. Yalnız bırakıyoruz. Ya da biri başarısız olsa ve düşse Allahından buldu diyoruz. Koşalım yardım edelim demiyoruz. İşte Giresun’un durumu bu. Böyle olunca da bir yere gidemiyorsunuz. Sadece siyasetçiye kabahat bulmak ve sorumluluğu sadece onlara atmak işin kolay yanı. 400 bin nüfuslu bir şehir olarak hangi ortak aklı ürettik. Ya da hangi platformda kenetlendik sorusuna samimi cevap vermek gerekir. Bunlar olmadığı sürece biz hayalleri, hedefleri, iddiaları sürekli küçülen bir şehir olmaya devam ederiz. 1960 larda 70 de ilk 15 vilayet arasında yer alan Giresun bugün en son sıralarda yer alıyorsa düşünmek lazım. Bu da son 30 yılda oldu. Birbirimizi yıpratacağımıza bir masa etrafında toplanıp uzun uzun bu konuları konuşmak ve fayda üzerine hızla hareket etmek risk ve insiyatif almak lazım. Basında bu konuda üzerine düşeni yapmalı. Herkes üstüne düşenin farkında olmalı ve ona göre hareket etmeli.

 

-Kendinizi başarılı buluyor musunuz? Kendinize kaç puan verirsiniz?

 

Ben çok çalışkanımdır. Çalışmayı severim. Puanı benim söylemem çok doğru olmaz. İşimiz ve yaptıklarımız ortadadır. Kaygımız hep fayda sağlamaktır ve niyet böyle olmalıdır. Ben bu düşünceyle hayata bakan bir insanım.

 

-Son olarak söylemek istedikleriniz ve mesajınız var mı?

 

Yeni bir gazetesiniz. Başarılı olmanızı diliyorum. Gazetecilik ve Medya çalışmaları toplumun bir şekil almasında çok önemlidir. Sizinde üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyorum. Osman Kıroğlu ve Gazete Savaş ailesinin bu işi düzeyli bir şekilde yapacağına ve şehre bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Şehir medyasıyla, siyasetçileriyle, önderleriyle hedefler ve hayaller üretmelidir. Ve bu hedef ve hayaller hayata geçirilmeye çalışılmalıdır. Bugün hedefler konulmamış durumda. Ve bu konuda gösterilen çabayı yeterli görmüyorum. Bu konuda medyanın, sizinde üzerinize düşen görevler var. Bunu yapacağınıza da inanıyorum. Bu konuda herkesin şehirde kavgayı değil akılı öne çıkaran bir anlayış içinde olmasını diliyorum.

 

-Teşekkür ederiz…

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Gezmişler, inşaat, sahibi, Aykut, Gezmiş:Siyasi, kariyerime, uygun, görev, isterim,
Yorumlar
Yazarlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.04.2021
Bugün
- 10°
Pazar
- 11°
Pazartesi
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 09.04.2021
İmsak
04:21
Sabah
05:50
Öğle
12:33
İkindi
16:12
Akşam
19:06
Yatsı
20:30
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı