301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 15:19
 
Fırın Denetimleri Devam Ediyor
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Orman Müdürlükleri Covid-19 salgını sebebiyle, Giresun genelinde faaliyet gösteren fırın ve unlu mamul üreten iş yerlerinde denetimler gerçekleştirdi.
Gündem Haberi


Gerçekleşen denetimlerde, fırın ve unlu mamul üreten iş yerlerinde ruhsat ve izin belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunlukları ve ekmek gramajı kontrolü yapıldı.
Konu ile ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı  açıklamada şu ifadelere yer verdi;
“Tüm dünyada ve ülkemizde görülen Covid-19 salgını sebebiyle halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmaya yönelik olarak 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu gereği gıda üretim ve satış zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla, İl Tarım ve Orman  Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizce, Giresun genelinde faaliyet gösteren fırın ve unlu mamul üreten işyerlerinde denetimlere hız verilmiş olup, yapılan denetimlerde fırın ve unlu mamul üreten işyerlerinde ruhsat ve izin belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunlukları ve ekmek gramajı kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca işletme sahibi ve çalışanları; gıda güvenliği, personel hijyeni ve Kovid-19’a karşı alınması gereken genel korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmektedir.
Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünlerin tüketiciler tarafından doğrudan alınmasını engellemeye yönelik bazı tedbirler alınmıştır. Pazar manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışının yapılmaması uygulamasına geçilmiştir. Daha sonra piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicilerin doğrudan almasına engellemeye yönelik tedbirlere devam edilmiş, pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda seyyar araçlarda sadece ambalajlı olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışına izin verilmiştir. Bakanlığımızca alınan bu tedbirlere uyulup uyulmadığının kontrolleri de yapılmaktadır.” 
Bu kapsamda  İlimiz genelinde toplam 299 fırında 433 denetim, 107 unlu mamul üreten işletmelerde 127 denetim yapılmış olup iki işletmeye idari para cezası uygulandığı bilgisi veren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; “Bazı işletmelerde görülen eksikliklerin giderilmesi için süre verilmiş olup süre sonunda işletmelere tekrar gidilerek gerekli kontroller yapılmaktadır. Ayrıca Alo 174 Gıda Hattına yapılan şikayet bildirimleri ile ilgili denetimler hızlı bir şekilde gerçekleştirilmekte, gerektiğinde numune alınmakta ve yapı-lan işlemlerin sonuçları ile ilgili olarak başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Fırın, Denetimleri, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2021
Bugün
- 12°
Cumartesi
- 14°
Pazar
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 22.01.2021
İmsak
06:09
Sabah
07:38
Öğle
12:43
İkindi
15:15
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı