Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 18:41 Bu haber 620 kez okundu
 
Fındık Ve Fisko İçin Birlik Grubu Kuruldu
Giresun’da “FINDIK ve FİSKO İçin Birlik Grubu” adıyla bir platform kuruldu. Bir süredir sosyal medya üzerinden çalışmalarda bulunan grup, birliğin ve başkan Lütfi Bayraktar’ın çalışmalarını yakın takibe aldı. “FINDIK SAHİP ÇIKTIĞIN KADAR SENİNDİR” sloganıyla hareket eden grup üyeleri Giresun’da bir restaurantta bir basın toplantısı düzenleyerek tüm siyasi partilere çağrıda bulundular.
Haberi


Grup adına konuşan Serkan Sertoğlu; “Son günlerde Fiskobirlik’in Sakarya’da çikolata fabrikası kuracağına ilişkin yazılı, görsel basın ve sosyal medyada yer alan haberler; Giresun başta olmak üzere tüm Karadeniz’in hatta Ülke gündeminin ilk sırasına yerleşmiştir. Çıkan haberler üzerine özellikle Giresun kamuoyunda yoğun bir tepki oluşmuştur. Oluşan tepkiyi hafifletmek amacıyla FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’ın ardı ardına basın açıklaması yaptığı görülmektedir. Bayraktarın bu açıklamalarından şimdilik geri adım atacağı sonucuna ulaşmak mümkündür. Ancak kendi ekonomik, sosyal ve siyasi ikbali adına bugüne kadar attığı bir takım somut adımların başka bir versiyonu olduğu görülen “Sakarya’ya çikolata fabrikası kurma” fikrinden tümüyle vazgeçeceğini düşünmek de hayalcilik olacaktır. Ki bu fikrin sağlıklı bir verimlilik analizine dayanmadığına da emin olduğumuzu belirtmek isteriz. Sayın Lütfü Bayraktar’ın yapmaya kalkıştığı şeyi etraflıca ölçüp biçmesini ve bu konuda kamuoyunu doğru bir şekilde bilgilendirmesini sağlamak amacıyla facebook sosyal medya hesabı üzerinden ‘FINDIK VE FİSKO İÇİN BİRLİK GRUBU’ oluşturulmuştur”  dedi.
Sertoğlu; platformun kurulmasındaki amacın tüm Karadeniz bölgesinde geçimini fındıktan sağlayan üreticinin hak ve menfaatlerini gündeme getirmek, çiftçinin kuruluşu olan FİSKOBİRLİK’in yanlış politikalarla yönetilmesi sonucunda özellikle geçimi sadece fındıktan olan orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık üreticisi üzerindeki ekonomik-sosyal etkilerini tartışmak ve çözüm önerileri sunmak, Bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, fındık üreticileri, fındık sanayicisi ve ilgili diğer tüm paydaşlarla diyalog içinde yerelde kalkınmaya öncülük etmek, dünyaya mal olmuş Giresun fındığının marka değerini yükseltmek gibi birçok konunun değerlendirilebileceğini amaçlamak olduğunu dile getirdi.
Oluşturulan gruba halkın desteğini de gördüklerini dile getiren Sertoğlu; “bugün itibariyle fındık ve Fiskobirlik üzerindeki konuları takip eden on binlerce takipçisinin olduğu (beğen ve tıklanma verileri) aşikardır.  Gerek sosyal medya gerekse yazılı görsel basında yer alan demeç ve yorumlardan aldığımız desteğin gücüne güvenerek; Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ın kendi ihtiras ve emellerine maruz bırakılan Fiskobirlik’in içinde bulunduğu durumdan kurtarılarak, fındık politikalarına yön veren, ulusal tarım politikalarına katkı sunan, üretimde istihdam sağlayan, pazara ve sektöre Ar-Ge çalışmalarıyla katma değerli ürün kazandıran, ihracat gelirini yükselten, çiftçinin ürününe hak ettiği değeri veren, yatırım ve yerel kalkınmaya öncülük eden, siyasetiyle, STK’larıyla, üreticileriyle, çalışanlarıyla bölge insanıyla barışık ve uyumlu bir kurum olması için her türlü katkı ve desteği vereceğiz. Grubumuzdaki birbirinden değerli fındık çiftçisi, akademisyen, bürokrat, STK, siyasi parti temsilcileri gibi pek çok kıymetli dostlarımızın çözüm önerilerini de değerlendiriyoruz. Bundan sonra da uyum içinde değerlendirmeye devam edeceğiz. Gruptakilerin ve grup yöneticilerinin şahsi bir beklenti ve emellerinin olmadığını özellikle belirtmek istiyoruz. Böyle bir heves ve ihtirası olanlarında hiç vakit kaybetmeden grubu terk etmesini arzu ediyoruz.
Gün geçmiyor ki fındık ve Fiskobirlik ile ilgili skandal nitelikli olumsuz haberler olmasın. Bu tür haberler nedeniyle fındık çiftçisinin, Karadeniz Bölgesinin güzide kurumu Fiskobirlik’in yıpratıldığını, bazı çıkar çevreleri ve kötü emelleri olanların ekmeğine yağ sürüldüğünü üzülerek görmekteyiz. Bu duruma müşterek bir çözüm üretilmesi için en üst seviyede duyarlılık gösterilmesinin zamanı geldi de geçiyor. Zamanında Çotanak markası FKB’ye ait iken mevcut yönetim tarafından Altaş firmasına satılmıştı. Şimdi ise Çotanak markasının pazarlamacılığına talip olunması çok acı bir durum değil midir? Satılan markanın Türkiye çapında pazarlanması protokolünü büyük bir başarıymış gibi kamuoyuna sunan yönetim, Çotanak ürün portföyündeki fındıklı ve yağ gurubunun FKB markalı ürün pazarına rakip olacağı aşikar değil midir. Bu tür yanlış politikaların FKB’ye daha çok zarar verdiğinden mevcut yönetimin derhal istifa etmesi elzemdir” dedi.
Toplantının sonunda FINDIK ve FİSKO için birlik grubu olarak çözüm 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Fındık, Ve, Fisko, İçin, Birlik, Grubu, Kuruldu,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 11.08.2020
Bugün
23° - 31°
Çarşamba
23° - 29°
Perşembe
21° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı