301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Temmuz 2021 - Perşembe 12:12
 
“FINDIK FİYATLARI BAYRAMDAN ÖNCE EN AZ 35 TL OLACAK ŞEKİLDE AÇIKLANMALI”
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, başta gübre olmak üzere her türlü girdide yüksek oranlı fiyat artışı meydana geldiğine işaret ederek; “Hükümet bu girdi artışlarını dikkate alarak fındık fiyatlarını bayramdan önce en az 35 TL olacak şekilde açıklamalı ve üreticiyi daha fazla mağdur etmemelidir.” dedi.
Siyaset Haberi


İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR beraberinde İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özbay Er, İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu ve İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde fındık üreticilerinin talepleri konusunda Basın Toplantısı düzenledi.

2021 fındık sezonunun üreticiler ve ülkemiz açısından bol ve bereketli bir sezon olmasını dileyen İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisi konumundadır. Dünya genelinde fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’lik bölümü ülkemizde üretilmektedir.Üretimdeki büyüklük ihracata da yansımış durumdadır. Dünya fındık ihracatının yaklaşık yüzde 90’lık bölümü ülkemiz tarafından yapılmaktadır.Fındık ihracatı 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 36 oranında düşmüştür.2020 yılında toplamda 280 bin 924 ton iç fındık ihracatından 1 milyar 945 milyon 299 bin 937 dolar ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Fındık, ülkemizin en önemli geleneksel ihraç ürünüdür.

 

EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAĞI

Karadeniz Bölgesi’nde yıllık ortalama 500-600 bin tonun üzerinde fındık üretimi yapılmaktadır. Fındık Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından birisidir.Yaklaşık 500 bin aile doğrudan, 2 milyon aile de dolaylı olarak fındık üretimi, hasat, işlenme ve ticaret gibi işler kapsamında geçimini fındıktan sağlamaktadır.  Türkiye için fındık ister üretildiği hektar alan bakımından olsun, isterse yapılan ihracat bakımından olsun milli ve stratejik bir üründür.Bu nedenle, hükümet fındık konusunda ulusal bir politika izlemelidir. İzlenecek politika kalıcı olmalıdır. Bu politika, İktidarlara, Bakanlara bürokratlara ve kişilere göre değişmemelidir.”

FİYAT MAĞDUR ETMEMELİ

Fındık fiyatının uluslararası firmalar tarafından değil de üretici ve devlet tarafından belirlenmesi ve bu fiyatın üreticiyi mağdur etmemesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Yaşar;

“Fındığın fiyatı, alım politikası, üretim maliyeti, ihracat fiyatı ve diğer birçok uygulama rekolteye bağlı olarak belirlenmektedir. Rekolteyi olduğundan yüksek gösterirseniz fiyatı düşüyor. Olduğundan az gösterirseniz bu kez de fiyat yükseliyor.Her durumda birileri zarar ediyor. En büyük zararı da üretici ve haliyle ülkemiz görüyor.  Bu nedenle, bakanlık tarafından rekolte tahmini çabuk ve güvenilir bir şekilde vaktinde yapılmalıdır.Aksi takdir de, ortaya çıkacak olan durum başta üretici olmak üzere bütün kesimler etkilenecektir. Bazı birlikler ve kurumlar bu yıl ki tahmini rekolte miktarını açıklamaya başladılar bile.

REKOLTE AÇIKLAMALARI

Karadeniz İhracatçı Birliği, 2021 yılı tahmini fındık rekoltesinin 790 bin ton civarında olacağı tahmin etmektedir.  Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) 2021 yılı için 640 bin ton rekolte açıklamıştır.  Ulusal Fındık Konseyi (UFK), Temmuz’da yapılacak çotanak sayımı sonucu asıl rekoltenin ortaya çıkacağını bildirmiştir.Sadece bu rakamlar bile, ülkemiz için fındık üretiminin önemini ve ulusal ekonomi açısından değerini ortaya koymaya yetmektedir. Türkiye dışında kalan ve önemli 7 fındık üreticisi ülkenin üretmiş oldukları toplam fındık miktarı, Türkiye üretiminin ancak yarısına yakınını oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: “FINDIK, FİYATLARI, BAYRAMDAN, ÖNCE, EN, , AZ, 35, TL, OLACAK, ŞEKİLDE, AÇIKLANMALI”,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 02.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı