301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 20:38
 
Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Fatoğlu; "Ana hedefimiz; İstihdama kalifiye eleman yetiştirmek olmalı"
Röportaj Haberi


Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Fatoğlu; "Ana hedefimiz; İstihdama kalifiye eleman yetiştirmek olmalı"
Gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali Fatoğlu ile bir röportaj gerçekleştirme imkanı da bulduk.


Fatoğlu, bu çok özel röportajda; Yakında Bulancak Pazarsuyu’nda hayata geçecek 2. OSB, kalifiye eleman sıkıntısı ve kadın istihdamı konuları başta olmak üzere daha bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
 

1967 Bulancak doğumluyum. Evli ve 2 çocukluyum. İş hayatına Bulancak’ta başladım ve Bulancak’ta devam ediyoruz. Halen bir kısmı yurt dışında olmak üzere buradaki işlerimizi sürdürüyoruz. Giresun Ticaret Lisesi mezunuyum.

 

 

Bölgemizde tanınmış ve geçmişten gelen bir sanayici ve işadamısınız. İş hayatında başarı nasıl gelir? Neler yapılmalı?

 

Bulancak’ın eski, uzun yıllar ticaretle uğraşan bir ailesine mensubum. Büyüklerimizden devraldığımız işimizi geliştirerek devam ettirmeye çalışıyoruz. Hayatın içinde bu işleri yaparken bazı sıkıntılar ve engeller önümüze çıksa da netice itibarı ile halen Bulancak’ta bir şeyler yapma uğraşı içindeyiz. En önemli konu Bulancak’ın ticaret hayatıyla ilgili söyleyebilecek olduğum, bizim tarıma dayalı üretim girdisinden kurtulmamız lazım geldiğidir. Mutlaka bir şeyler üretmemiz lazım. Eğer üretmezsek başarılı olmamız, ferd olarak, firmalar olarak, kurumlar olarak pek mümkün gözükmüyor. Üretim ana ve temel ilkemiz olmalı.

 

Siz bir aile şirketi olarak bugünlere geldiniz. Aile şirketinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 

Muhakkak aile şirketi olmanın avantajları ve faydaları var. Ama aile şirketi olmanın genel zafiyeti kurumsallaşmaya gidemiyorsunuz. Hamlelerinizi duygusal bir şekilde yapıyorsunuz. Bu da olumlu olmuyor çoğu zaman. Geçmişte bu konuda tecrübe sahibi olduk. Kurumsallaşmadan bugünkü dünyada işi ilerletmenin, götürmenin mümkünatı yok. Belli bir aşamadan sonra kontrolün profesyonellere geçmesi sizin de aile olarak bunları denetlemeniz lazım. Aile olarak birlikte iş yapmak, kenetlenmek çok güzel bir şey. Bu bizim geleneklerimizde var.  Ama bu kurumsallaşmanın önünde engel teşkil edebiliyor.

 

Yurt dışında işler yapıyorsunuz. Neden yurt dışı?

 

Biliyorsunuz 1990 lı yılların sonunda ülkemiz çok ciddi ekonomik 2 kriz yaşadı. Tabii bizde bu krizlerden etkilendik. Türkiye’de ki işlerimizde daralmalar ve durmalar oldu. Ama bundan önce de bizim Azerbaycan’da, Kazakistan’da, Romanya’ da devam işlerimiz vardı. Şu an da Türkiye’de ki işlerimizden bazılarını durdurmak zorunda kaldık ve durdurduk. Ama yurt dışında devam ediyoruz. Ama biz Bulancak’tan kopamıyoruz. Burada ki duygusal bağlarımız çok fazla. Yatırımlarımızı hep buraya yaptık. Bu da bazen bize zarar verebildi. Mesela su fabrikası yatırımımızı yaparken yaptırdığımız tüm araştırmalarda kimse bize bu yatırımı Giresun’a yapın demedi. Aksine yapmayın, bu işin pazarı batı bölgelerde diye uyardılar. Ama buna rağmen biz fabrikayı Giresun’a kurduk. Bunun tek nedeni bu duygusallıktı. Sonuçta yanlış bir yatırım yapmış olduk. Su geleceğin sektörü ama asla yeri Giresun değil. Bunu bu tecrübeyle öğrenmiş olduk.

 

Bulancak’a Ticaret odası gerekli miydi?

 

Bugün Türkiye’de toplam 363 Borsa ve Ticaret odası var. Gerekli miydi? Evet gerekliydi. Giresun’a 1. OSB kurulurken biz bunun Bulancak’a yapılmasını istiyorduk ve ayrı bir Ticaret Odası kurulursa bunun olacağını düşünüyorduk. Neticede Bulancak Ticaret odası kuruldu. Ama bunun sonucunda Giresun’un makus talihini etkileyecek bir gelişmeyle OSB Giresun’a kuruldu. Dünyanın neresinde olursa olsun yatırımcı fabrikasını ulaşımın ve şartların en uygun olduğu yere kurmak ister. Kimse coğrafi şartları ağır, ulaşımı sıkıntılı, heyelanlı yere gitmek istemez. Ama bugün Bulancak büyüyen ve gelişen bir şehir. Bulancak’a Ticaret Odası daha da gerekli. Malumunuz 2. OSB Bugün Bulancak’a kuruluyor. 2. OSB’yle Bulancak’ın sosyal ve ekonomik hayatı da ciddi değişikliklere uğrayacak.

 

Bölgemiz sanayi ve ticaret açısından nasıl bir bölge? Bunu mikro ölçekte Bulancak genel anlamda bölge olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Bir kere ağır sanayiye müsait bir yerde değiliz. Arazi yapımızın durumu ve gurbetçimizin çok olması, kalifiye iş gücümüzün çok az olması, iş gücümüzün çoğunluğunun tarımla uğraşması sanayi ve ticaretimizin gelişmesini engelleyen faktörler. Tarım derken fındıktan bahsediyorum. Ama fındığın da bölgemize ekonomik girdisinin çok olduğunu söyleyemeyiz. Miras yoluyla bölünen araziler getirisini azaltıyor. Fındığa yönelik sanayi konusunda dünya devleriyle rekabet pek mümkün gözükmediğinden, çok da buna yönelmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Tarımsal konularda başka alanlara yönelinebilir, değerlendirilebilir. Ama fındıkla ilgili çok büyük bir sanayileşmenin mümkün olabileceğine ben ihtimal vermiyorum.

 

Sizce bölgemiz için hangi sanayi ve yatırımlar uygun, karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?

 

Şimdi bugünkü esas söyleyeceğimde o zaten. Geçmişte maalesef bunun sıkıntısını en çok çeken bir sanayici olarak, en büyük sorunumuz kalifiye eleman bulma konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Bugünkü mevcut dar çerçevede dahi görüştüğümüz arkadaşlarımızın kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntılar içinde olduklarını görüyoruz. İnşallah 2. OSB hayata geçtiğinde ciddi bir istihdam oluşacak. Ama sıkıntı daha da artacak. Bizim burada yapmamız gereken, şahsi fikrim; kadın istihdamına yönelik çalışmalar yapmaktır. Kadınlara öncelik vermemiz gerekiyor. Ciddi boyutta ve boşta kadın iş gücümüz var ve bunu değerlendirmemiz lazım. Genç kızlarımız evde oturuyor. Benim çocukluğumda fındık iç hanesinde çalışmayan hiçbir kadın ya da genç kız yoktu. O zamanlar her tarafta fındık fabrikası vardı tabii. Ama bugün iş imkanı yok ve çok fazla işsiz kadın var. Bunu görmeli ve değerlendirmeliyiz. İnşallah OSB de tahsisler yapılırken bu kadın potansiyeli dikkate alınır. Alınmalıdır diye düşünüyorum. Bu da ilçemizde bulunan kurumlarımızın birlikte hareket ederek açılacak kurs ve eğitim seminerleriyle sağlanabilir. Bizde Ticaret Odası olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız.

OSB’nin özellikle Bulancak’ın ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesi ve değişmesi için çok önemli olduğunu düşünüyor ve ana hedefimizin; İstihdama kalifiye eleman yetiştirmek konusunda çalışmalar olmalı diye düşünüyorum bu saatten sonra…

 

Şu anda 2. OSB’de gelinen nokta nedir? Süreç nasıl devam ediyor?

 

Bildiğiniz gibi yaklaşık 480 dönüm bir alana kurulacak. Bunun 300 dönümünde arsa sahipleriyle anlaşma sağlandı. Ödenek gelince kamulaştırmalar tamamlanacak. Kalan kısımlarda gerekli yasal süreçle tamamlanacak. Bundan sonra alt yapı çalışmaları tamamlanıp tahsislere geçilecek. Ama bunu hızlandırmak için OSB heyeti olarak, gerek sayın Valimiz gerekse Belediye Başkanımız da olmak üzere bizim öngörümüz bu problemleri mahallinde tespit ederek çözmektir. Her şeyi Bakanlığa bırakırsak süreç uzayabilir. Gelen taleplerde göz önüne alındığında burası da yeterli gelmeyecektir. İnşallah Giresun’a 3., 4. OSB ler kurulur. Her sektörden talep var. Bunda alt yapının ve coğrafi şartların çok uygun olması, ana yola, havaalanına ve limanlara yakın olması, yine gelmesi muhtemel tren yoluna çok yakın olması burayı cazibe merkezi haline getiriyor. Yani Bulancak OSB yakın zamanda hayata geçecektir. Tüm şartlar olumlu ve oluşmuş durumdadır.

Burada en önemi unsur ulaşımdır diyorum yine, bizi dünyaya bağlayacak havaalanı, limanlar ve tren yolları da geliştirilirse avantajlarımız artacaktır.

 

Genç ve Bulancak sevgisiyle dolusunuz. Bugün geldiğiniz konumda bunların etkisi var mı?

 

Sonuçta Bulancak bizim. Ben ticarette madden ve manen bir yerlere gelmiş bir insanım. Dolayısıyla bu sebeplerle toplumun size yüklediği ya da yükleyeceği sorumluluklar oluşuyor ve bunlardan kaçamıyorsunuz. Bana bir görev verildi. Bende bu görevi elimden geldiğince en iyi şekilde yapmaya sürdürmeye çalıştım. Çalışıyorum. Ben Bulancak’ta Ticaret Odasından önce de sosyal sorumluluklar almış biriyim. Biliyorsunuz Bulancakspor’da da bir dönem başkanlık görevinde bulundum. Buralar bizim ilelebet sahibi olacağımız makamlar değil. Ticaret Odası Başkanlığı görevine de bu gözle bakıyorum. Bilgi birikimimle gençken ve enerjim yerindeyken bu görevleri sürdürmek isterim.

 

Mayıs ayında oda seçimleri var. Hedefiniz nedir? Ne yapacaksınız? Tamam mı devam mı?

 

İnşallah bir dönem daha devam etmek istiyorum. Yaptığımız işleri yarım bırakmamak adına bir dönem daha Ticaret Odasına Başkanlık yapma arzusundayım. Belki çok daha iyi şeyler yapabilirdik. Bizimde hatalarımız olabilir. Ama çok fazla yapamadık edemedik diye de düşünmek istemiyorum. Ana düşüncemiz OSB’ydi o da belli bir noktaya geldi. İnşallah en kısa sürede o da biter. Üyelerimiz ve arkadaşlarımız uygun görürse devam edeceğiz.

 

Hiç siyaseti düşündünüz mü?

 

Yok hiç düşünmedim. Bundan sonra da düşünmüyorum. Tabii siyasette toplumsal bir görev ama ben siyaset dışı görevlerle kendimi görevlendirdim. Siyaseti düşünmedim…

 

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

 

Bulancak olarak OSB’nin gelmesiyle önümüzde çok güzel bir fırsat var. İnşallah tüm Bulancak olarak bundan en iyi şekilde faydalanırız. Nemalanırız. Çünkü Bulancak’a girecek her kuruş hepimizin cebine girecektir. Buna hazırlıklı olmamız lazım. İnşallah bunu sağlarız. Bütün kurum ve kuruluşlara herkese görevler düşüyor. İyi organize olmamız lazım…

 

Teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz..

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: Bulancak, Ticaret, ve, Sanayi, Odası, Başkanı, Ali, Fatoğlu;, "Ana, hedefimiz;, İstihdama, kalifiye, eleman, yetiştirmek, olmalı",
Yorumlar
Yazarlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 10.04.2021
Bugün
- 10°
Pazar
- 11°
Pazartesi
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 09.04.2021
İmsak
04:21
Sabah
05:50
Öğle
12:33
İkindi
16:12
Akşam
19:06
Yatsı
20:30
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı