301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 16:38
 
BİTMEYEN SENFONİ; GÜNEY ÇEVRE YOLU
Giresun’da ilk defa toplu olarak 4 parti basın toplantısı gerçekleştirdi. Muhalefet partililerin bir araya geldiği basın toplantısında, Güney Çevre Yolu başta olmak üzere Giresun’un bitmeyen projeleri, iki büyükşehir arasında geri kalmışlığı, Giresun’un geleceği ve halkın menfaatleri hedef alındı.
Siyaset Haberi


CHP, İYİ Parti, Saadet, DEVA İl Başkanlarının katılımı ile  Giresun Gazeteciler Cemiyeti’nde bir toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda Giresun’un Ordu ve Trabzon illeri arasında geri kalmışlığına dikkat çekilerek; 
“Çevremizdeki illerin yöneticileri ve siyasi temsilcileri birbirleriyle yarış edercesine proje üstüne proje üretiyorlar ve bu projelerini bitiriyorlar. (Ordu çevre yolu, Ordu Ünye çevre yolu, Ordu Akdeniz bağlantı yolu, Trabzon Zigana 2. tünel ve Gümüşhane bağlantısı vb.) Fakat ne hikmetse Giresun için üretilen projeler bir türlü bitirilemiyor ve sürüncemede kalıyor. Ömür törpülüyor. (Tirebolu-Torul yolu 29 yıl, çanakçı yolu 13 yıl, dereli yolu 10 yıl, Eğribel tüneli 5 yıl) Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Ama bu listenin hiçbir zaman sonu gelmiyor.” ifadelerine yer verildi.
Giresun için tüm kesimlerin elzem olarak nitelendirdiği Güney Çevre Yolu Projesi’nin ne zaman başlanacağının belli olmamasına tepki gösteren partililer;  Giresun’daki iş insanlarından, kundaktaki bebeğe kadar herkesi ilgilendiren ve duyulduğunda heyecan yaratan, umut aşılayan, gelecek vaat eden bir proje ama maalesef bizleri temsil eden ve yönetenlerin hiç umurunda olmayan, seçim zamanı tepe tepe kullanılan, bundan sonraki seçimlerde de bol bol konuşulacak ve ağızlara sakız yapılacak bir proje” dediler. 
10 senedir projenin devam ettiğini belirten parti liderleri; 

  • “Giresun Güney Çevre Yolu Projesi İlk olarak 2010 yılında talepler üzerine gündeme getirilmiş,
  • 2012 yılında Güzergâh belirlenmiş,
  • 25 Haziran 2015 tarihinde Çevre yolu projesi yapım ihalesi sonuçlandırılmış (zamanın Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından müjde olarak basına bilgi verilmiş) 
  • 18 Temmuz 2017 tarihinde ÇED süreci başlamış,
  • 20 Eylül 2019 tarihinde Nihai Çed Raporu yayınlanarak ÇED Olumlu raporu alınmış.
  • 18 Kasım 2019 tarihinde gazetelere düşen haberlerde AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk etüt çalışmalarının sonuçlandığını ve ‘proje yapım işinin bitiminin süre uzatımlarıyla beraber 12 Mayıs 2020’ olduğunu söylemiş. Ayrıca ‘müsterih olmamız’ gerektiğini ve ‘yakın takipte’ olduklarını da eklemiş.

Ve son olarak Kasım 2020 başlarında Ordu İdare Mahkemesi Çevre Yolu için yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Bundan sonraki süreç yargı süreci olacak ki bunun da ne zaman sonuçlanacağı belli değil. Yazışmalar, yazışmalar yine yazışmalar… 
Ordu İdare Mahkemesi, Çevre yolunun başlangıcı olan Gülyalı mevkii kavşağının ayaklarının Gülyalı Halk Plajını yok edeceğini, ÇED raporunda plaj ile alakalı yeterince inceleme yapılmadığını ve başlangıç kavşak yerinin, yolun amacıyla (Karadeniz Sahil yolundaki trafik yoğunluğunu azaltmak) ters düştüğünü belirterek durdurma kararı alıyor.
Aklımıza türlü türlü sorular geliyor… Başlangıç yerinin seçimi, gelişi güzel hazırlanan rapor, köprü ayaklarının plaja sokulması, raporda belirtilen amaçla seçilen güzergâhın ters düşmesi vs. Bunca yapılan yanlıştan sonra mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vereceği zaten belliymiş. Bile bile lades durumu… 10 senede ancak kâğıt üzerine kadar getirilebilen bir projeyi yine kâğıt üzerinde durdurabilmek büyük başarı(!).” ifadelerini kullandılar.
    Giresun siyasilerini hedef alan partililer; “Karayolu tabelalarına Giresun ismini yazdırtamayan siyasilerimiz, acaba başlangıç proje bedeli  (2019 yılı) 2.336.833.369 TL. olan Çevre yolunu yaptırtabilirler mi?
Giresun’un trafik sorununu görmezden gelerek, yeni yapılacak sağlık tesisine koyulacak bir otopark ile trafik sorunumuzun yarısının çözüleceğini bildikleri halde otopark koymayan siyasilerimiz, acaba çevre yolunun yapılamayacak duruma gelmesini görebilirler mi?
Giresun komşu illerinin, hatta Ordu’nun ilçelerinin de çevre yolu olduğu gerçeğini kabul eden siyasilerin, acaba Giresun’un çevre yolu olamayacağı gerçeğini kabul edebilirler mi?” sorularına yer verdiler.

“Böylece Giresun Çevre Yolu Bir Başka  Bahara Kalmış Oldu”

Giresun’un bitmeyen projelerini ele alan parti liderleri;  “2010 yılında başlayan serüven 2020 yılında başlamadan bitti diyemiyoruz. Çünkü bu proje bitmeyen Dereli yolu gibi, Çanakçı yolu gibi, Eğribel tüneli gibi, hep gündemde kalacak asla bitmeyecek. Daha on yıllarca AKP hükümeti tarafından seçim döneminde ısıtılıp ısıtılıp önümüze gelecek ve siyasi ranta kurban edilecek.
Biz Giresunlulara ’da Bitmeyen Senfoni’nin melodilerini dinler gibi dinlemek kalacak.
AKP hükümetinin milletvekillerine buradan sesleniyoruz; şehrimizi ekonomisi sebebiyle göç veren il statüsünden ve çarpık kentleşme zihniyetinden kurtaracak Güney Çevre Yolu ile birlikte güney-kuzey aksınında bir an önce açılması elzemdir. 
Dal-Çık projesi bu işin alternatifi olamaz. 
10 senedir bu şehre verdiğiniz sözleri unutmadık ve unutulmasına izin vermeyeceğiz. 
Yoksa tarih sizi hiçbir zaman affetmeyecektir.” ifadelerini kullandılar.
 

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: BİTMEYEN, SENFONİ;, GÜNEY, ÇEVRE, YOLU, ,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 21.01.2021
Bugün
- 10°
Cuma
- 14°
Cumartesi
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 21.01.2021
İmsak
06:10
Sabah
07:39
Öğle
12:43
İkindi
15:14
Akşam
17:37
Yatsı
19:00
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı