301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 15:24
 
Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Sami Şimşek, “manevi değerlerle mizah olmaz. Peygamberleri aşağılamak da kimsenin haddi değildir” dedi.
Gündem Haberi


Mizah dergisi Komikaze'de yayınlanan Erdil Yaşaroğlu imzalı karikatürde Nuh Aleyhisselama küfürlü kelimelerle hakaret edilmesine ve İslami değerlerin aşağılanmasına tepki gösteren Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı Sami Şimşek, “Peygamberler tüm insanlığının ortak değeridir. Peygamberleri mizah konusu yapmak, onları aşağılamak kimsenin haddide hakkı da değildir. Bunun basın özgürlüğü ile de bir ilgisi yoktur. İnançlarımıza manevi değerlerimize yapılan bu saygısızlığı kınıyor,özür dilemenin yetmeyeceğini, Devletimizin ilgili mercilerinden TCK 216'ya göre suçlulardan hesap sorulmasını bekliyoruz” dedi.
Söz konusu karikatürlerin Turkcell operatörünün “Dergilik” uygulamasında da yer almasını eleştiren Şimşek, “Biz Müslümanlar Peygamberleri ayırt etmeyiz. Hepsi bizim Peygamberimiz, Allah’ın elçileridir ve hiçbirine hakaret edilmesine, aşağılanmasına izin vermeyiz. Kimse bir başkasının kutsalına, inançlarına hakaret edip basın özgürlüğüne ifade özgürlüğüne sığınamaz. Erdil Yaşaroğlu çizimli karikatür büyük bir ahlaksızlık ve edepsizliktir” İfadelerine yer verdi.
Peygamberlere ve dini değerlerimize yapılan hakaretler karşısında hiçbir Müslüman’ın sessiz kalmayacağını belirten Şimşek, “Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz. Biz kimsenin Peygamberine kitabına hakaret etmeyiz. Ne bizim ne de bir başka inanç grubunun inancına kutsalına hakaret edilmesine de izin vermeyiz. Sağduyu ve aklı selimle güzel dinimizin bizlere öğrettiği hassasiyetle tepkimizi ortaya koymasını da biliriz” Şeklinde konuştu.

DERGİLİK UYGULAMASINDAN YANIT GEÇİKMEDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Dergilik uygulaması; Platformda yer alan tüm yayınlar Dergilik platformuna kendi yayıncıları tarafından yüklenmekte olup içeriklerle ilgili her türlü hukuki sorumluluk içeriği sağlayan veya icra eden kişi veya şirketlere ait olduğunu dile getirdi.

Dergilik uygulaması tarafından yapılan açıklamada; "

Türkiye’nin en kapsamlı dijital yayıncılık platformu olan Dergilik’te, mizah, otomobil, moda, finans, iş dünyası, eğitim ve bilim gibi onlarca farklı kategori altında binlerce derginin yanı sıra yerel ve ulusal çapta yayın yapan yüzlerce gazete de okurları ile buluşmaktadır.

Platformda yer alan tüm yayınlar Dergilik platformuna kendi yayıncıları tarafından yüklenmekte olup içeriklerle ilgili her türlü hukuki sorumluluk içeriği sağlayan veya icra eden kişi veya şirketlere aittir.

Zaman zaman farklı nedenlerle şikayetler platformumuza iletildiğinde, ilgili yayın incelemeye alınarak yasal içerik sahipleri bilgilendirilmekte ve gerekli durumlarda platformdan kısmen veya tamamen kaldırılmaktadır.

Bugün sosyal medyada tartışma ve eleştiri konusu olan Komikaze dergisinde yer alan karikatürlerle ilgili olarak gerekli süreç işletilmiş ve söz konusu içerikler 13.09.2020 saat 11:15’ten itibaren Dergilik platformumuzdan kaldırılmıştır." ifadelerine yer verildi

 

Kaynak: Editör: gazetesavas
 
Etiketler: ,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.10.2020
Bugün
20° - 22°
Cuma
20° - 24°
Cumartesi
17° - 24°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı